Історія бібліотеки

 

Петров Г. Точної дати створення Запорізької обласної бібліотеки для дітей "Юний читач", на жаль, не збереглося. Перша згадка в архівних документах датується 1924 роком, де говориться про створення при Центральній робітничій бібліотеці (нині Комунальний заклад "Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека" Запорізької обласної ради) бібліотеки для дітей. Точніше, це був відділ, де обслуговувались учні шкіл міста. У 1929 році Президія Запорізької міської ради розглядала питання про роботу Центральної робітничої бібліотеки, де йшла мова, у тому числі, і про дитячий відділ, а саме відзначалося, що він налічує лише 1405 примірників книг, і тому не може забезпечити повністю попит учнів на книгу (ЗОДА, од. 1340, арк. 96). Далі документи свідчать, що згідно з Постановою ЦВК СРСР від 17.03. 1934 року "Про бібліотечну справу в Союзі РСР" в Дніпропетровській області, до якої на той час входило і місто Запоріжжя, до 1936 року належало відкрити 10 дитячих бібліотек. У Запоріжжі на той час працювала одна міська дитяча бібліотека (завідуюча Гришко М.Ф.) і декілька шкільних.

З утворенням у січні 1939 року Запорізької області міська дитяча бібліотека була реорганізована в обласну. Ось як про це пише газета "Большевик Запорожья" від 24 лютого 1939 року: "Городская детская библиотека – единственная в городе. В связи с организацией области она также расширяется, превращается в областную библиотеку". У 1940 році фонд обласної дитячої бібліотеки налічував 17 тисяч примірників (ЗОДА, Звіт обласної бібліотеки для дітей за 1940 рік).

Під час окупації міста фашистськими загарбниками фонд бібліотеки був повністю знищений. Відновила вона свою роботу після визволення території у січні 1944 року відповідно до рішення Виконкому Запорізької обласної ради депутатів трудящих від 20.01. 1944 р. № 44 "Про відновлення роботи обласних бібліотек та музею в м. Запоріжжя". На момент відкриття бібліотека мала 590 примірників книг, зібраних у мешканців міста і за-ймала дві напівпідвальні кімнати площею 24 м2 в приміщенні міського палацу піонерів. Бідним було і обладнання бібліотеки: 2 стелажі, 3 столи, 4 стільці, книжкова вітрина та тумбочка. Проте на кінець року бібліотека мала у своєму розпорядженні вже 4 тисячі книжок. У квітні 1945 року був затверджений штат бібліотеки: 6 бібліотечних працівників, якими протягом року були обслужені понад 1100 читачів. А 10 жовтня 1946 року бібліотека була зареєстрована Запорізьким обласним відділом культосвітніх установ і одержала реєстраційне свідоцтво № 2, згідно з яким була названа "Обласна бібліотека для дітей та юнацтва "Юний читач". У 1962 році відповідно до наказу обласного управління культури №61 від 17. 04. 1962 р. вона була реорганізована в обласну бібліотеку для дітей.

За час, що минув, бібліотека кілька разів змінювала адресу, щоразу покращуючи своє матеріальне становище: зростав фонд, збільшувалась кількість читачів. З кінця 1978 року і по сьогоднішній день вона займає перший поверх житлового будинку по вулиці Валерія Лобановського, 14. Загальна площа бібліотеки – 1269 м2. З невеличкого зібрання книг вона перетворилась в найбільшу в Запорізькій області бібліотеку для дітей, центр інформації, національно-патріотичного виховання підростаючого покоління, осередок духовного та інтелектуального розвитку дітей. В своїй структурі бібліотека має відділи: обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1 – 4 класів, обслуговування учнів 5 – 9 класів, масової роботи та естетичного виховання, науково-методичної роботи та крає-знавства, інформаційно-бібліографічний, комплектування фондів та каталогізування документів, зберігання та реставрації бібліотечних фондів, господарчий.

Головне надбання "Юного читача" – це фонд, який складає нині понад 130 тисяч примірників друкованої продукції, а також аудіовізуальних та електронних видань. А ще бібліотека щорічно передплачує до 150 найменувань періодичних видань, адресованих як дітям, так і дорослим читачам. Користуватися послугами бібліотеки мають можливість учні загальноосвітніх та спеціалізованих шкіл міста, дошкільники, вчителі, батьки, вихо-вателі дошкільних закладів, керівники дитячих гуртків та секцій та інші бажаючі. Щороку це понад 17 тисяч відвідувачів.