Додаток №1
до Наказу від 28.03.2023
№ 4-осн.
1. Положення про систему енергетичного менеджменту (далі - положення) розроблено з метою організації запровадження системи енергетичного менеджменту та системи моніторингу (як складової системи енергоменеджменту) на різних етапах енергоспоживання в КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР для подальшого проведення аналізу і оцінки ефективності використання енергетичних ресурсів, підготовки та впровадження заходів з підвищення ефективності енергоспоживання, а також систематичного фінансування, зокрема, стимулювання ощадного енергоспоживання.
Положення розроблено відповідно Закону України «Про енергозбереження», розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 732-р «Про затвердження плану заходів із впровадження систем енергетичного менеджменту в бюджетних установах» та інших нормативно-правових актів у сфері енергозбереження.
2. Метою затвердження положення є впровадження системи енергетичного моніторингу (СЕМ) шляхом організаційного забезпечення постійно діючої системи управління ефективністю енергоспоживання в КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР., оплата за спожиті енергоносії якої здійснюється за кошти бюджету області.
3. Дія Положення поширюється на нежитлове приміщення загальною площею 1269,5 кв.м за адресою : вул. В. Лобановського, 14 , яке використовує КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР на правах оренди.
4. Основними завданнями СЕМ є:
1) економія споживання енергоресурсів;
2) підвищення ефективності використання всіх видів енергоресурсів;
3) скорочення використання бюджетних коштів на придбання енергоресурсів;
Для успішного виконання зазначених завдань необхідно забезпечити ефективне функціонування наступних підсистем:
1) моніторинг енергоспоживання;
2) планування впровадження заходів з підвищення ефективності енергоспоживання;
3) контроль за ефективністю впровадження заходів з енергозбереження;
4) мотивація ощадного енергоспоживання.
1. Основою СЕМ є проведення щоденного моніторингу енергоспоживання паливно-енергетичних ресурсів (далі - енергомоніторинг), який здійснюється шляхом фіксації показників приладів обліку енергоносіїв або фактичних обсягів спожитих енергоресурсів.
2. Відповідальна особа:
2.1. головний бухгалтер :
1) контролює загальний стан енергоефективності закладу;
2) проводить систематичний та щоденний (крім вихідних та святкових днів) збір показників усіх засобів обліку. Отримані показники щоденно вносять (з 8:00 до 9:00 годин) до паперових журналів обліку енергоносіїв та до СПЗ. Проводять щоденний оперативний контроль за споживанням ПЕР, у разі відхилення показника у більшу сторону на 10 і більше відсотків від встановленого ліміту, відповідальна особа доводить до відома керівника закладу та упродовж одного робочого дня з’ясовує причину відхилення. Причину відхилення зазначають у паперовому журналі. Після виявлення причини такого відхилення проводять дії для недопущення виникнення подібних ситуацій у майбутньому. У разі виявлення несправності засобу обліку – інформує безпосереднього керівника для усунення несправностей.
3) бере участь у семінарах і тренінгах;
2.2. керівник об’єкту моніторингу:
1) призначає відповідальну особу за моніторинг споживання енергоресурсів та впровадження енергоефективних заходів, забезпечує їй вільний доступ до комп’ютеризованого робочого місця з підключенням до мережі Інтернет та призначає особу, яка виконує обов’язки у разі тимчасової відсутності призначеної відповідальної особи;
Відповідальні особи у своїй діяльності керуються чинним законодавством України у сфері енергозбереження, рішеннями та розпорядженнями обласної адміністрації та галузевого Департаменту.
В. о. директора
Лариса ДАНИЛОВА
Протягом 2022 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України» та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека – ХХI», а також враховуючи важливість ролі бібліотек, як складової частини культурно-освітньої галузі та нові соціально-культурні реалії, що вимагають вироблення нового стилю у підходах до обслуговування читачів і користувачів, комунальний заклад «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради у 2022 році будувала свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, стимулювала їх до читання в умовах дії воєнного стану, заохочувала до читацької активності дітей, залучаючи їх до інформаційного простору книгозбірні, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій, в тому числі організацію онлайн заходів, що стало доречним в умовах війни. Головною метою бібліотека вбачала створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, а також інформаційну підтримку школярів у підготовці до шкільних занять та в їх самоосвіті . Враховуючи зміни соціальних орієнтирів, бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.
Подальшого розвитку набула соціальна діяльність бібліотеки, використовувались ефективні форми і методи роботи з дітьми з особливими потребами, сиротами, позбавленими батьківської опіки, з багатодітних та неповних сімей, з сімей учасників воєнних дій, ВПО.
На 01.01.2022 року загальний фонд бібліотеки складає 127 147 примірників, в тому числі:
Книги – 117 012примірників,
періодика – 7 579 примірників,
аудіовізуальні матеріали – 2 133 примірники,
електронні документи – 423 примірники.
На кінець звітного року на 01.01.2023 р.
Загальний фонд бібліотеки складає – 125 355 примірників
із них книги – 115 920 примірників,
періодичні видання – 6879,
аудіовізуальні матеріали – 2133 примірники, електронні видання – 423.
Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 1028 примірників документів: 893книги та періодичні видання у кількості 135 примірників . Вибуття із фонду становить – 2820 примірників, в тому числі книг – 1985 ( зношених, втрачених користувачами) та 835 примірників періодичних видань. Вилучались із обігу книги, що потрапили в санкційні списки, пов’язані з воєнними діями з боку російської федерації.
КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці. Невиконання цифрових планових показників пов’язане із введенням в країні воєнного стану, зменшенням проведень масових заходів в офлайн форматі з метою збереження життя відвідувачів бібліотеки , виїздом потенціальних читачів та їхніх батьків за межі Запорізької області. У 2022 році бібліотека не обслуговувала користувачів в період з 25 лютого по 31 березня у зв’язку із початком повномасштабної російсько-української війни за Незалежність України. Поновлено обслуговування читачів з 1 квітня з обмеженням у графіку обслуговування з 10.00 до 16.00. Припинялось обслуговування читачів під час повітряних тривог. Більше 75 % області з початком повномасштабного вторгнення РФ опинилось в окупації. Дитячі бібліотеки області продовжили роботу у м. Вільнянськ та смт Новомиколаївка Запорізького району.
Міністерством культури та інформаційної політики не було прийнято рішення про внесення змін до форми 6-НК, тому статистика подана за старою формою . Відвідування сайту бібліотеки у 2022 році складає 16616 звернень. Значно зросла у порівнянні з 2021 роком кількість переглядів контенту бібліотеки на You Tube каналі – на кінець 2021 року -1216 переглядів, на кінець 2022 року – 30,9 тис., 233,2 годин, 101 підписник.
Всього проведено 438 заходів, з яких 426 – в бібліотеці, 12- поза межами закладу. Відвідали заходи 6 251 осіб, з яких в бібліотеці- 5 745, поза межами – 506.
Соціокультурна діяльність бібліотеки. Основні бібліотечні заходи.
22.02.2022 р. в бібліотеці до Дня рідної мови було презентовано Калуський чудо-рушник в рамках Всеукраїнської акції «Нас єднає рушник-рекордсмен», що внесений у Книгу рекордів України. Ми очікували гостей із Києва, Калуша, Івано-Франківська, але, на жаль, вельмишановні гості не змогли приїхати, були присутні представники Департаменту культури та інформаційної політики, мовознавці, громадські діячі м. Запоріжжя. Презентація успішно відбулась. 23 лютого рушник було розміщено для загального огляду в бібліотечній художній галереї, а 24 лютого почалась ВІЙНА! 25 лютого рушник було знято і сховано в підвалі, а через 2 місяці відправлено до Полтавської обласної бібліотеки для дітей ім. П. Мирного. Незважаючи на повномасштабну війну, рушникова естафета продовжилась.
Березень – місяць дистанційної роботи. Активізувались наші онлайн проєкти #читомагія, #інфознайко, #митворчі, « Європейський експрес», « Вчитися легко. Бібліошпаргалка», « Письменник святкує ювілей», « Бібліогурманіка. Апетитне читання», які знайомі нашим читачам по ковідним обмеженням, але з'явились і нові. Проєкт #психологіс – це психологічна онлайн допомога для батьків і дітей. Були підготовлені відео сюжети на такі актуальні теми: «4 способи залагодити конфлікт з дитиною», «Діти граються у війну. Чи нормально це?», «Тримаємось: прості дії проти стресу», « Чим можна відволікти дітей в укриттях», «Як відповідати дітям на складні запитання?», «Як говорити з дітьми про війну», тощо. Всі ці відео можна переглянути на сторінці бібліотеки у Фейсбуці або у відкритому доступі на You Tube каналі. Всі заходи наших онлайн проєктів мали патріотичне спрямування, піднімаючи з перших днів війни бойовий дух і настрій. Практично свої вміння і навички роботи з дітьми бібліотекарі застосовували вже в укриттях і бомбосховищах, де були оформлені невеличкі дитячі куточки. Продовженням проєкту-геокешингу «Невідома Україна», який ми успішно продали на міжрегіональному ярмарку «Бібліокреатив-2021», стало його продовження «Моя мала Батьківщина»- це створення відео сюжетів про наші невеличкі міста і селища, які хоч і потрапили в окупацію, але залишились стійкими і незламними: Мелітополь, Енергодар, Бердянськ, Пологи, Токмак; міста, які просто щоденно ворог знищує, але вони тримаються нескореними: Гуляйполе, Оріхів. Мета проєкту – показати , яка прекрасна наша рідна земля, скільки визначних пам'яток культури та архітектури є на цих територіях, чим знамениті ці містечка на всю Україну і чому їх варто захищати і звільняти. В онлайн форматі з 24 березня по 02 квітня відбувся і традиційний Тиждень дитячого читання « З книгою – до Перемоги».
З 1 квітня, незважаючи на прильоти ворожих ракет, повітряні тривоги, обласна бібліотека для дітей «Юний читач» запрацювала для відвідувачів в офлайн форматі, правда, із скороченим графіком обслуговування читачів- з 10.00 до 16.00, а з 1 вересня – з початком нового навчального року неділя також стала робочим днем. Ще з весни поновилась робота наших бібліогуртків: на повну запрацював англомовний клуб для малят «Балакучі курчата», зібрались на «Уроки різноколірного чарівництва» вихованці художньої студії, щоб через малюнок або самостійно створений оберіг передати свою вдячність нашим захисникам, доєднались ми і до Всеукраїнського проєкту «Що я скажу солдату перемоги?». Але найбільша потреба виникла в заняттях з арттерапії як для дітей, так і для дорослих, як для мешканців Запоріжжя, так і для вимушених переселенців, яких з окупованих територій приймає Запоріжжя. Як відомо, арттерапія покликана стабілізувати емоційний стан дитини, сприяти вирішенню накопичених проблем шляхом самозцілення. А проблем у наших дітей дуже багато. Програма занять будується з урахуванням вікових категорій. Зокрема, на одному із занять малеча шукала способи подолання страхів: розмальовували відбиток власної долоньки; малювали квітучу семиквітку та замовляли їй бажання; зображували кольорову парасольку і уявляли, хто під нею може сховатись. А ось юні панянки 14 років предметом своїх «досліджень» обрали власні силуети. Змалювавши їх у повний зріст, дівчата відзначали зони, у яких, на їхню думку, концентрується негатив, та намагались його нівелювати, застосовуючи техніку аплікації. Відвідувачі занять визнали, що аплікація, як і вже добре освоєний колаж, працює на «відмінно». Долучились до проведення арттерапевтичних занять і професійні психологи із БФ «Посмішка UA». Психолог Анна Луганська стала нашим добрим другом, запропонувала використати цікаві форми роботи: познайомила родини з настільною грою Dixit, яка допомогла створювати асоціативні ланцюжки , що вибудовувались в ході гри і допомагали додати чимало позитивних емоцій. Костюмована казкотерапія сприяла зняттю емоційного навантаження і допомогла розібратись, над якими рисами власного характеру варто ще попрацювати. Такий тренінг із зняття психічного стресу, координації психо-емоційного стану пройшли і всі працівники бібліотеки.
Наші гурткові заняття користуються чималим попитом серед відвідувачів, а з вересня на базі нашої бібліотеки розпочала свої заняття вокальна студія «Чайка» Міського Палацу дитячої та юнацької творчості.
Війна внесла свої корективи і в проведення масових заходів. Вдало був організований і проведений традиційний сімейний бібліофестиваль «Відкриваємо двері в літо» до Міжнародного Дня захисту дітей, під час проведення якого всі наші бібліоактивності були організовані на окремих локаціях. Майстер-класи та зустріч дітей із запорізькою письменницею і науковцем Галиною Гузовською-Корицькою - в гуманітарному центрі для переселенців, конкурс малюнка на асфальті « Дітям світу сонце й мир» - на ганку бібліотеки, веселий інтерактив «Літо, книга, гра – не нудьгує дітвора» та майстер-клас з хореографії «Хоп, хлоп – танцюємо Hip Hop» - на дитячому майданчику у дворі бібліотеки, виставки книжкових новинок вже в самій бібліотеці, ну і онлайн заходи – голосні читання казки Ольги Пилипенко «Дуже чемний лемур» , відео «Щасливий, хто ходить стежками дитинства» до 85-річчя українського письменника Вадима Скомаровського, краєзнавча вікторина «З нами грай – свій край пізнавай!»
Але одне правило, яке для нас є наріжним каменем, - це безпека наших читачів. Для сховища та евакуації ми використовуємо нашу творчу майстерню, що знаходиться в підвальному приміщенні, або можемо скористатись бомбосховищем, яке є в цьому ж будинку,але, на жаль, воно не пристосоване для перебування там людей.
Непересічною подією в бібліотеці стали заходи до Дня Державності та Дня незалежності України.
Широкого розголосу набуло відкриття в художній галереї бібліотеки виставки картин «Таємничий світ Космо Макса» - 11- річного хлопчика-аутиста із окупованого Бердянська Максима Бровченка. Дякуючи БФ «Дитина з майбутнім» (м. Київ), що опікується дітьми з такими розладами, ми отримали картини з космічною тематикою, а вже в Запоріжжі, куди родина хлопця переїхала , Максим почав малювати патріотичні картини на підтримку ЗСУ. Перша картина хлопця «День Нептуна в Бердянську» була продана за 20 тис. грн., а зараз вже більше як 100 тис. грн. допомоги передано на передову. Придбати картини Максима можна через спеціально створений сайт. Максим Бровченко та Давид Понуляк із Запоріжжя стали лауреатами премії ДСНС «Діти – рятівники року», вони мали змогу зустрітися з Президентом і Першою леді і отримати подарунки за свою роботу в Києві. Цікавою була і виставка «Барвистий світ дитинства» 12-річного Костянтина Кримова, який відвідує заняття бібліотечної студії.
Повністю оновлено історико-патріотичну експозицію «Про час, Батьківщину і нас». Експозиція «Наші герої – наша перемога» складається з основних4 розділів: «Український Донбас», «Битва за Київ», «Нескорений Південь», «Північний злам» і присвячена Героям України російсько-української війни за незалежність.
Влітку читачі нашої бібліотеки мали змогу взяти участь в «Літніх читацьких перегонах» в рамках Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2022». Активно долучилось до заходу 100 читачів «Юного читача», а переможцем став Юрченко Михайло – учень 7-б кл. Козацького ліцею. Всі активні учасники та переможці були нагороджені Дипломами та чудовими подарунками – книгами. На жаль, нам не вдалося залучити до «Лідера читання» та обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства» всю область, але активно долучилась дитяча бібліотека Новомиколаївської ТГ. Було надіслано 11 відеороликів з промоцією дитячого читання. Переможцями стали : 1 місце – Загорій Варвара ( Софіївська сільська бібліотека), 2 місце – Бондаренко Остап ( смт. Новомиколаївка), 3 місце – Фоміна Уляна ( смт Новомиколаївка). Всі переможці і учасники отримали від «Юного читача» дипломи і книги в подарунок.
До Всеукраїнського Дня бібліотек провели День відкритих дверей «Бібліотека – твоя територія», який став не тільки святковим для працівників «Юного читача», але й дав можливість нашим відвідувачам долучитись до розпису еко-торбинок патріотичними малюнками, пограти у бібліодженгу, познайомитись з автентичними скарбами українців: столітніми рушниками, вишитими на домотканому полотні, знаменитими кролевецькими рушниками, керамічними та дерев’яними виробами, представленими на виставці "Духовні криниці українських традицій, заглянути в найпотаємніші куточки бібліотеки, почути книжкові передбачення , змайструвати обереги для захисників, а онлайн послухати казку Робберехта Тьєрі «Про вовка, який випав з книжки».
До 14 жовтня, а це День міста Запоріжжя, День українських захисників і захисниць, День українського козацтва, День Покрови – теж підготували низку патріотичних заходів для читачів: виставку-презентацію «Сила нескорених», виставку-панораму «Письменницька спільнота про Військо Запорізьке», патріотичний діалог «Вклоняємось силі нескорених», а методичний відділ підготував до друку та опублікував на сайті бібліотеки методичний збірник сценаріїв «З Україною в серці. Робота бібліотек для дітей з національно-патріотичного виховання».
У грудні взяли активну участь у Тижні національного читання від УІК з промоакцією у Фейсбуці «Прочитала-раджу».
До Дня святого Миколая проведено дитяче свято «Забілів снігами гай, йде до діток Миколай». Діти- учасники заходу зустрілись із святим Миколаєм і переглянули Шоу мильних бульбашок. Фінансову підтримку бібліотеці і подарунки для дітей надали БФ «Сантіс» та БФ «Златоград», з якими підписано Меморандум про спільну діяльність в умовах воєнного стану. За кошти благодійного фонду « Златоград» придбано нові настільні ігри для бібліотеки: шахи, шашки, футбол, хокей, «Твістер», «Крокодил», що дозволило урізноманітнити дозвілля читачів.
Обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР являється координатором Всеукраїнських конкурсів і акцій. У 2022 році дитячі бібліотеки Запорізької області взяли участь у Всеукраїнському конкурсі плакатів до Всесвітнього дня Землі « Майбутнє планети у наших руках» ( в рамках Року збереження природи та живого миру в Україні), Всеукраїнському конкурсі із правового просвітництва « Конституція для всіх: і великих, і малих» ( до Дня Конституції України), Всеукраїнському конкурсі «Лідер читання».
Методична робота
КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. Методистами бібліотеки проводились методичні консультації для дитячих книгозбірень Вільнянська та Новомиколаївки, надавалась допомога працівникам дитячих бібліотек Оріхова та Енергодара, які вимушені були евакуюватись до Запоріжжя. Відбувався постійний моніторинг за станом дитячих бібліотек, що опинились на окупованій території.
На сайті бібліотеки опубліковані методико-бібліографічні та інформаційно-методичні матеріали: «Екологія: тривоги та надії». Робота бібліотек для дітей в рамках реалізації Цілей сталого розвитку та відзначення Року збереження природи та живого миру в Україні; «Шукач скарбів Приазов'я». До 110-річчя від дня народження дитячого письменника, краєзнавця, дослідника природи Олексія Огульчанського; «Гетьман в еміграції, бароковий поет та автор першої Конституції». До 350- річчя від дня народження українського військового, політичного і державного діяча Пилипа Орлика; «Неперевершена і неповторна Соломія». До 150-річчя від дня народження української оперної співачки Соломії Крушельницької, інформаційно-методичний матеріал « Світ ловив мене та не спіймав». До 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди та «Знань і розуму основа – рідна мова, рідне слово» - з популяризації української мови в бібліотеках для дітей на відзначення в Україні десятиріччя української мови, а ще низка буклетів та біобібліографічних довідок про Віктора Каву, Орхана Памука, Владислава Єрка, архітектора Віктора Весніна,, Євгена Білоусова.
Обласна бібліотека для дітей “Юний читач» започаткувала акцію «Книжкова мобілізація» по збору сучасної української літератури для бібліотек , що постраждали від окупації в Запорізькій області. До акції вже долучились як знані видавництва «Ранок», «Авіаз», «Равлик», так і відомі автори – Громовиця Бердник, Рустам Гаджієв, Петро Дудик ну і, звичайно, наші читачі.
Долучився «Юний читач» до збору інформації про роль дітей в час війни, їхню допомогу ЗСУ, патріотизм і непересічність . Зібрана інформація з #діти_і_війна публікується в телеграм –каналі «Усна історія війни за незалежність». Там же з #моя_мала_батьківщина публікуються відеопроєкт бібліотеки про стійкі і нескорені міста і селища Запорізької області.
Протягом 2022 року бібліотека проводила соціологічну роботу. Взяли участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні « Сучасний стан краєзнавчої діяльності бібліотек України для дітей», Всеукраїнських моніторингах : « Мультимедійні технології у спектрі професійних навичок сучасного бібліотекаря», « Незадоволений читацький попит на сучасну українську книгу в бібліотеках для дітей».
Волонтерська діяльність.
«Юний читач» під час дії воєнного стану - не тільки центр інформації, дитячої творчості , а й волонтерський центр. Бо немає в бібліотеці жодного працівника, який би не долучився до волонтерства: це і грошова допомога, і виготовлення смаколиків, і приготування їжі для бійців, і робота в гуманітарному хабі, і ліки, і репеленти, і пошив спідньої білизни, і окопні свічки, і подушки, харчі і канцтовари тощо. А в своє професійне свято бібліотекарі вирішили на зібрані профспілкою на святкування -10000 грн. придбати спальні мішки для наших захисників. Надавали волонтерську допомогу під гаслом : «Допомагаємо-перемагаємо». Незважаючи ні на що – життя триває. Всього за рік працівниками бібліотеки за власні кошти придбано 50 кг. парафіну для виготовлення окопних свічок, з власних коштів перераховано близько 35 000 грн. для ЗСУ.
Протягом року наша волонтерська діяльність була спрямована на в/ч 3029, 55 артбригаду. Маємо подяку від 4 відділу 5 управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України.
Україна – зона бойових дій, ми захищаємо свою землю, свою незалежність. Бібліотека – зона активних дій. Наближаємо перемогу разом із захисниками кожний на своєму робочому місці.
Фінансово-господарська діяльність
У 2022 році план асигнувань складав 6046,026 грн, в тому числі - оплата праці і нарахування на заробітну плату склали 4819,009 грн.
Оплата енергоносіїв – план- 782 593 грн . Результат на кінець року – 354 899 грн.
Оплата послуг – план 234 739 грн. Використано кінець року – 82 037 грн.
Оплата товарів – план 182 303 грн. На кінець року – 23 594 грн.
План надання платних послуг – 10 704 грн. Виконано – 4 292грн. Залишок – 6411,20 грн.
Суттєва економія коштів пов'язана із запровадженням дії воєнного стану, режимом жорсткої економії коштів і ресурсів, а також дією Постанови КМУ № 590.
В. о. директора
Лариса ДАНИЛОВА
Протягом 2021 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України» та будувала свою роботу у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека – ХХI». Враховуючи також важливість ролі бібліотек, як складової частини культурно-освітньої галузі та нові соціально-культурні реалії, що вимагають вироблення нового стилю у підходах до обслуговування користувачів, Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради в основу своїх пріоритетів поклала особистісні замовлення відвідувачів, постійно розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, заохочувала до читацької активності, залучаючи до інформаційного простору книгозбірні, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій, в тому числі організацію онлайн заходів, що стало найбільш актуальним в умовах карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією COVID -19.
Головною метою бібліотека вбачала створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, а також інформаційну підтримку школярів у підготовці до шкільних занять та в їх самоосвіті . Враховуючи зміни соціальних орієнтирів, бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.
Подальшого розвитку набула соціальна діяльність бібліотеки, використовувались ефективні форми і методи роботи з дітьми з особливими потребами, сиротами, позбавленими батьківської опіки, з багатодітних та неповних сімей, з сімей учасників воєнних дій на сході України.
На 01.01.2022 року загальний фонд бібліотеки складає 127 147 примірників, в тому числі:
Книги – 117 012примірників,
періодика – 7 579 примірників,
аудіовізуальні матеріали – 2 133 примірники,
електронні документи – 423 примірники.
Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 2890 примірників документів: 2 557 книги на загальну суму 287 802,12 грн. та періодичні видання у кількості 333 примірники на суму 64 054,63 грн. А саме, у 2021 році із обласного бюджету виділені капітальні видатки за КЕКВ 3110 на придбання книг на суму 199 000,00 грн. Після проведення закупівель через систему «Прозорро» придбано 1678 примірників книг на суму 197 905,00 грн. Від Українського інституту книги надійшло 524 примірники на суму 59 841,11 грн. Інші джерела надходження: в дар від читачів надійшло 176 примірників на суму 19 327,66 грн., замість втрачених – 167 примірників на суму 9770,00 грн., благодійна допомога від видавництв та ГО – 12 примірників на суму 958,35 грн. Дякуємо представникам бізнесу та ГО
«Запорізький медіа центр», видавництву «Зелений пес», «Навчальній книзі – Богдан», ГО «Вулик ідей», Espreso TV, КЗ «Центр туризму» ЗОР, Музею-студії В. Матвієнка та Укрїнській спілці інвалідів – УСІ.
Суттєво оновлено фонд бібліотеки: за рік вибуло 3 507 документів - зношених, застарілих, втрачених читачами, в тому числі 3144 примірники книг та 363 примірники періодичних видань. На жаль, на кінець року виникла дебіторська заборгованість на суму 14 394,88 грн. на поставку періодичних видань у 2 півріччі 2021 року . КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР подав позовну заяву до господарського суду Донецької області про стягнення грошових коштів з відповідача ТОВ «Євро прес Паблікейшнс».
КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці. Невиконання цифрових планових показників пов’язане із введенням карантинних обмежень, забороною проведення масових заходів в офлайн форматі в «червоній зоні» карантину, обслуговування тільки вакцинованих користувачів тощо. У 2021 році бібліотека не обслуговувала користувачів в період з 8 січня по 24 січня, з 27 березня по 6 травня та з 18 жовтня по 22 листопада у зв’язку із введенням локдауну. Але, якщо порівнювати цифрові показники з 2020 роком, то ми маємо + 1244 читачі, +7688 відвідувань та +18 422 книговидачі, що говорить про важливість бібліотеки для громади навіть в умовах карантинних обмежень.
Міністерством культури та інформаційної політики так і не було прийнято рішення про внесення змін до форми 6-НК, тому статистика подана за старою формою без врахування заходів, проведених в онлайн форматі.
Але працівники бібліотеки моніторили відвідуваність сторінки бібліотеки у Фейсбуці, рахували кількість відвідувань онлайн заходів:
- відвідування онлайн заходів в соцмережах – 26008 осіб;
- відвідування сайту бібліотеки – 26 312;
- перегляд відео контенту бібліотеки на You Tube каналі – 1216 перегляді
Протягом року бібліотека співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50,62,66 ; Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, міським Палацем дитячої та юнацької творчості, міським творчим об'єднанням «Колорит», Запорізькими дитячими музичними школами №1,2,3,5, школою-інтернатом №7, Запорізькою дитячою художньою школою, обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.
Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проєктів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2021», обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», що проводились в онлайн форматі або з обмеженою кількістю учасників заходів відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров'я.
Бібліотека взяла участь і була координатором Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості « Незалежна і єдина, будь навіки, Україно» до 30-річчя Незалежності України, Всеукраїнського онлайн-конкурсу дитячого малюнка «Я і мої права» до 25-річчя Конституції України, Всеукраїнського конкурсу дитячого екомалюнка «Книга і діти, екологія і Світ», Всеукраїнського літературного конкурсу «Творчі канікули».
Протягом року реалізовувались в онлайн та офлайн форматах загальнобібліотечні проєкти «В єднанні сила й міць держави», «Читомагія: читай, пізнавай, твори», «Дивовижний сад мистецтва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів»,
«Ми творчі»(відео майстер-класи), «Вчитися легко» ( відео презентації на допомогу вчителям-філологам та здобувачам освіти), «Інфознайко» (популяризація галузевої літератури), «Краєзнавчі перлини для дитини», «Бібліогурманіка: апетитне читання» ( експрес-огляди новинок популярних дитячих книжкових серій), «Гарний настрій з новинкою» ( про нові надходження до бібліотеки), «Видатні особистості» (експрес-інформації про письменників – ювілярів 2021 року.). Продовжила свою роботу недільна студія «Уроки різноколірного чарівництва» та англомовний клуб для малят «Балакучі курчата», «Мала академія Гномів»( поради практичного психолога) працювала виключно в онлайн форматі.
Найбільш значущими заходами в 2021 році стали:
Зустріч із запорізькою дитячою письменницею Оленою Шевчук. Пані Олена не тільки читала дітям свої казки, а й запропонувала намалювати свою найзаповітнішу мрію, пообіцявши, що вона, як казкарка, посприяє її здійсненню. А ще діти із задоволенням долучились до створення разом з письменницею нової казки. (січень)
Літературний зорепад "Мрії зламане крило" на відзначення 150-річного ювілею видатної української письменниці Лесі Українки, що був проведений у форматі брейн-рингу, дозволив дізнатись набагато більше про життєвий і творчий шлях відомої українки. Дуже доречно звучали у залі пісні на слова Лесі Українки у виконанні викладачів та вихованців ЗДМШ № 3, а також улюблені вірші учасників заходу. ( лютий)
В переддень відзначення Дня Героїв Небесної Сотні в обласній бібліотеці для дітей "Юний читач" Запорізької обласної ради відбулась презентація серії книг "Усна історія російсько-української війни" за участю одного з авторів цієї серії, директора Департаменту культури та інформаційної політики ЗОДА, кандидата історичних наук Владислава Мороко. Презентуючи п’ять випусків серії, Владислав Мороко наголосив на тому, що у книгах зафіксовано справжню хроніку подій на новітньому українському фронті. Присутнім на презентації старшокласникам було надзвичайно цікаво почути розповідь про героїчні події історії нашої держави у викладі не тільки професійного історика, а й безпосереднього учасника Революції Гідності.( лютий)
Діалог читачів із запорізькою письменницею Ярославою Дегтяренко виявився надзвичайно цікавим та плідним. Пані Ярослава поділилась з дітьми своїми думками щодо важливості вдумливого читання, розповіла про те, як у неї виникла ідея стати письменницею та чому вона обрала для себе саме жанр історичної прози. А ще письменницею був презентований новий роман "Останній володар". (березень)
"Шепіт вітру, підслуханий пензлем…" Говорили про Великого Кобзаря не тільки як про визначного поета, а й як про талановитого художника. Діти мали змогу переглянути репродукції картин Тараса Григоровича, пригадати цікаві факти з його біографії, відповідаючи на запитання вікторини, і, навіть, поринути у часи його дитинства, ставши учасниками майстер-класу з живопису. Малювали Шевченківську хату.(березень)
Тиждень дитячого читання -2021 припав на тривалий карантин, тому всі заходи проводились виключно в онлайн форматі. (квітень)
Традиційний сімейний бібліофестиваль «Відкриваєм двері в літо», присвячений Міжнародному Дню захисту дітей відбувся офлайн. Фотозвіт можна переглянути на сайті бібліотеки за посиланням (червень) http://www.zobd.zp.ua/mozaika_2106.html
В рамках Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2021» організували в бібліотеці Літні читацькі перегони. Всього 193 читачі – учні 6-7 класів взяли участь у конкурсі. Переможцями стали серед читачів 6 кл. – Кошель Олексій, 7 кл. – Буткевич Дмитро. ( червень-серпень)
Активно працювала бібліотека із пришкільним табором ліцею №62. (червень) «Бібліокре@тив - 2021 відбувся!»
Два дні поспіль, 29-30 червня, тривав Міжрегіональний ярмарок бібліотечних інновацій «Бібліокре@тив-2021» – уперше в онлайн, організований Миколаївською обласною бібліотекою для дітей ім. В.Лягіна за участі усіх бібліотек-партнерів. Наш «Юний читач» долучається до Ярмарку вже не перший рік, а в 2019 році приймав гостей із Києва, Херсона, Миколаєва, Полтави, Кременчука, Маріуполя, Ізмаїла, Кропивницького і Дніпра. В 2021 році на «продаж» ми підготували 2 ідеї: геокешинг «Невідома Україна» та організацію виставки «Книга мовою кіно» з використанням сучасної технології QR- кодів. Наші ідеї були успішно «продані» і тепер реалізовуватимуться в бібліотеках для дітей Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. В свою чергу ми теж «придбали» цікаві ідеї з Дніпра, Полтави, Херсона, Кременчука і готові протягом року впровадити їх в роботу нашої бібліотеки.
До 30-річчя Незалежності України бібліотека презентувала створену інноваційну віртуальну туристичну гру-геокешинг «Невідома Україна. У пошуках нових вражень», яка користувалась і продовжує користуватись попитом серед читачів. ( серпень)
24 серпня взяли участь у створенні локації «Сучасна бібліотека» фестивалю на каскаді фонтанів «Райдуга». Ми підготували цікаві інтерактивні книжкові виставки, майстер-класи, арт-терапію, розвиваючі ігри, стрільбу із ньорфів, книжкові передбачення.., а ще багато позитиву, доброти і радості.
16 вересня, напередодні святкування Міжнародного Дня миру, в «Юному читачі» відбувся учнівський флешмоб «Голуби миру» з учнями 5 класу 30 школи. Діти дізналися про історію та традиції свята, зробили свій внесок в загальну справу побудови мирних взаємовідносин в суспільстві. А також мали нагоду здійснити свої побажання лише за допомогою паперових голубів, повітряних кульок і вітру.
В жовтні в "Юному читачі" презентували унікальне видання – "Мальовану Червону книгу Запорізької області". Мальована книга – це вінець трирічної роботи вихованців бібліостудії "Уроки різноколірного чарівництва", які разом із своїм керівником Ніною Муленко та за сприяння наукового співробітника Національного заповідника "Хортиця" Михайла Муленка втілювали в життя екокультурний проєкт "Зачарований сонцем світ степовий". Над книгою працювали 16 учасників студії. Створено 50 робіт, виконаних аквареллю та пастеллю в техніках живопису та графіки. Кожна сторінка книги присвячена зникаючим видам рослинного та тваринного світу, занесеним до Червоної книги України.
Зважаючи на важливість піднятої у проєкті теми та оригінальність її висвітлення, було вирішено подати цю колективну роботу на Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей у номінації "Підтримка обдарованих дітей і талановитої обдарованої молоді, забезпечення їхньої участі у бібліотечних гуртках, об’єднаннях, клубах за інтересами, заходах з використанням української обрядовості, звичаїв, традицій".
До Дня захисників і захисниць України у "Юному читачі" говорили про надважливі для кожного українця речі – патріотизм, любов до рідної землі, готовність до самопожертви заради збереження держави. Неформальний діалог між старшокласниками ЗНВК № 30 та ветеранами АТО Володимиром Москаленком, Олександром Єрмаковим і Сергієм Шаповаловим дав можливість бійцям поділитись спогадами про свої фронтові будні, а підліткам зрозуміти важливість справжньої дружби, єднання навколо спільних ідей та цілей. ( жовтень)
В переддень введення "червоної зони" встигли презентувати нову творчу виставку наших талановитих читачів – вихованців відділення образотворчого мистецтва ЗДМШ № 5. Святкове відкриття виставки під назвою "Моє улюблене місто Запоріжжя" зібрало чимало гостей, які мали змогу насолодитись спалахами дитячих талантів – вправних і впевнених, а іноді ще трохи боязких і сором’язливих, але однаково щирих і відкритих. Атмосфери святковості додали не менш щирі та талановиті виступи юних музикантів цієї ж школи. (листопад)
В листопаді до "Юного читача" завітали учасники проєкту "Підтримка дітей та молоді з інвалідністю", що реалізується БО "БФ "Карітас Запоріжжя". Діти та їхні батьки відвідали бібліотечну галерею, де наразі експонуються копії картин українських художників із фондів Запорізького художнього музею, і були вражені полотнами, створеними у техніці наївного малярства, адже діти гостро відчувають красу, тонко сприймають кольори і форми. Потім всі учасники зустрічі самостійно змогли створити свої маленькі шедеври.
Обласний читацький марафон "Книжковий всесвіт дитинства- 2021" відбувся в онлайн форматі. Символічно, підсумки було підбито у Національний тиждень читання. А читали наші діти, попри усілякі карантинні обмеження, протягом року справді активно. Про це свідчать звіти бібліотек ОТГ про підсумкові зібрання юних читайликів на рівні центральних бібліотек, де визначались найактивніші читачі громади. Любов до книги і читання підтверджується і активною участю дітей у Всеукраїнському тижні дитячого читання та у літніх читацьких перегонах, та й у повсякденному житті бібліотек взагалі. Не зайве буде сказати і про незмінну популярність бібліотечних Інтернет-сайтів та сторінок у соціальних мережах. Відібрали 12 найкращих відеороликів з дитячими розповідями про улюблені книги, які розмістили на своїй сторінці у Фейсбук з хештегом #книжковий_всесвіт_дитинства. Ось їхні імена: Бугаєнко Юрій з с. Софіївка Новомиколаївської ОТГ, Галутва Анастасія з Оріхова, Гуртова Валерія з с. Новомихайлівка Бердянського району, Зелена Софія з м. Токмак, Лисенко Юрко, Рог Кирило та Федько Нікіфор з Нижньої Хортиці Долинської ОТГ, Свириденко Гліб з с. Долинське та Тур Юлія з с. Новослобідка тієї ж Долинської ОТГ, Щербина Євгеній з с. Новополтавка Бердянського району, а також Свириденко Альона та Селіванова Таїсія – читацький дует з Великої Білозерки. Символічна цифра - 12! свідчить, що читати варто за будь-якої погоди: і взимку, і навесні, і влітку, і восени.
До слова, характерним для цьогорічного марафону є те, що активніше до нього долучилась дітвора із сільських громад, а ще те, що серед учасників значно побільшало хлопчиків, що не може не радувати бібліотекарів. (грудень)
Були підведені підсумки обласного туру Всеукраїнського конкурсу дитячого екомалюнка "Книга і діти, екологія і світ", організованого Національною бібліотекою України для дітей спільно з Національною секцією Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY, Благодійною організацією "Фонд Миколи Томенка "Рідна країна", Державною екологічною інспекцією України, ТОВ "Видавництво "Ранок", за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України та Української асоціації працівників бібліотек для дітей. Конкурс проводиться в рамках Десятиліття дій Організації Об'єднаних Націй із відновлення екосистем.
На обласний тур надійшли 54 індивідуальні дитячі роботи у трьох номінаціях та у двох вікових категоріях, а також 2 колективні роботи. 24 дитячих малюнка вибороли право позмагатись за призові місця на всеукраїнському рівні і були відправлені до Києва. На Всеукраїнському рівні відзначена колективна робота Морозової Яни і Согуль Дар'ї (вікова категорія 6-11 класи) (м. Мелітополь);
Підведені підсумки обласного етапу Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Незалежна і єдина – моя Україна», який проводився до 30-річчя Незалежності України за ініціативи Національної бібліотеки України для дітей та за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики.
Всього до «Юного читача» надійшло 42 роботи. Переможцями стали:
Вікова категорія учні-читачі 1-4 кл.
Номінація "Малюнок"- Проскуріна Олександра
( Нововасилівська ДХШ, викладач Алєйнікова Тетяна).
Номінація "Вишивка" - Грушевський Гліб ( с. Преображенка).
Номінація "Аплікація крупами" - Макарович Анастасія (смт Комиш-Зоря).
"Квілінг" - Грушевський Гліб (с. Преображенка).
Вікова категорія учні-читачі 5-8 кл.
Номінація "Малюнок" - Чугуєва Оксана (м. Запоріжжя).
"Аплікація"- Мажура Марія і Мажура Валерія (с. Високогірне Долинської ОТГ).
"Квілінг" - Лисенко Олександр ( с. Бурчак )
Вікова категорія учні-читачі 9-11 кл.
"Малюнок" - Євпатченко Едуард ( с. Вишнювате)
"Аплікація" - Макарович Анна ( смт Комиш-Зоря).
На Всеукраїнському рівні перемогу здобули Мажура Марія та Мажура Валерія. ( Долинська територіальна громада)
У Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули» перемогу в номінації «Далі буде? Далі вже є…» здобула Зелена Софія з м. Токмак. Твір Зеленої Софії та Баран Ніки (с. Нововасилівка, Мелітопольський р-н) увійшли до збірки творчих робіт «Творчі канікули- 2021»
В бібліотеці знято дві відео презентації-зустрічі:
- зустріч із запорізьким письменником Максом Остом ( Генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко) і презентація його книги «Сага про золотого коня»;
- зустріч із запорізьким краєзнавцем Романом Акбашем « Історія вулиць Запоріжжя».
Зроблено і опубліковано 14 відеопрезентацій про життєвий і творчий шлях відомих письменників України та світу, наприклад, бібліошпаргалки про ЕммуАндієвську, Джека Лондона, Оксану Іваненко, Василя Стефаника, Герберта Веллса, Михайла Булгакова, Галину Малик, Бернарда Шоу, Івана Драча, Сашка Дерманського тощо. Відстежити презентації на Фейсбуці можна за хештегом #бібліошпаргалка.
Бібліотека взяла активну участь у визначенні переможців книжкової премії «Еспрессо TV. Вибір читачів». Було оброблено 47 анкет в номінації «Література для підлітків» та «Література для дітей». Найбільшу кількість голосів читачів набрали книги Івана Андрусяка « Морськосвинський детектив», Наталії Довгопол «Мандрівний цирк сріблястої пані» та Володимира Арєнєва «Заклятий меч, або Голос крові».
Бібліотека взяла активну участь в організації дитячих майданчиків під час проведення Арт-Форуму, організатором якого була ГО «Запорізький медіа-центр».
Розкриття інформаційних ресурсів: протягом 2021 року був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Письменники – ювіляри року», « Сезон читання», «Літературні сніданки», « Видатні особистості», виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Поповнився новою літературою із шрифтом Брайля інформаційний куточок «Світ один на всіх. Інклюзія в дії». Особливою популярністю користувались виставка з QR кодами «Книга мовою кіно», виставка-шана « Ти себе Українкою звала» ( до 150-річчя від дня народження Л.Українки, виставка-звеличення «Лицарі Небесної варти»
( до Дня Героїв Небесної Сотні), виставка-вернісаж дитячих малюнків «Символ твоєї свободи» ( до Дня Державного Герба України), виставка-ювілей « Україна понад усе, єдина і незалежна»( до 30-річчя Незалежності України), виставка – fresh « Для молодих, активних, позитивних», віртуальна виставка « Усі шляхи ведуть до бібліотеки», виставка – вернісаж « Запоріжжя моє кохане» та « Різдво мовою пензля» ( за участі вихованців ЗДХШ). Систематично виставлялись творчі роботи учасників бібліотечної студії
« Уроки різноколірного чарівництва» : « На Січі», «Гетьмани України», «Пори року» Арсенія Подшиваліна, «Коти-вояки» Катерини Кондратовець, користувався попитом серед дітей і батьків мистецький каламбур « Матуся очима дітей» до Дня матері та виставка малюнків «В імені її всі барви України» до 150-річного ювілею Лесі Українки.
В рамках творчого проєкту «Дивовижний сад мистецтва» за участю творчого об'єднання «Колорит» була презентована виставка-експозиція в бібліотечній художній галереї за участю члена молодіжної спілки художників України Карини Бойко «Ми вічні», роботи якої виконані в техніці пастелі, живопису олійними фарбами, вітражу. Кожне полотно прокоментоване поезією автора та виставка « Українські народні розписи» із фондів запорізького обласного художнього музею.
Створені нові інформаційні куточки «Екобібліотека» та «Зона новітньої освіти» ( на допомогу вчителям НУШ ).
Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.
У 2021 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках загальнобібліотечного проєкту « В єднанні сила й міць держави» відбулась презентація книг « Усна історія російсько-української війни»,відбулась патріотична година за участі ветеранів ООС Володимира Москаленка, Олександра Єрмакова , Сергія Шаповалова: «Час згадати нашу славу» . Краєзнавчим відділом активно запроваджувались «Краєзнавчі перегони юних козачат» - інтерактивні зустрічі з історії, природи рідного краю.
До Дня українського козацтва відбулась презентація малюнків вихованця бібліостудії «Уроки різноколірного чарівництва» Арсенія Подшиваліна «Гетьмани України», проведено майстер-клас «Козак Мамай – одвічний захисник».
Незважаючи на карантинні обмеження був продовжений бібліопроєкт «Європейський експрес», заходи в рамках якого відбулись як онлайн, так і офлайн. Діти мали можливість познайомитись із Португалією, Ісландією, Ірландією, Литвою, а також більш детально довідатись про життєвий і творчий шлях Роальда Дала ( Англія).
Користувались попитом різноманітні майстер – класи з виготовлення патріотичної символіки: маків пам'яті, різноманітних оберегів тощо. Онлайн втілювався проєкт «Ми творчі». Всього протягом року опубліковано в соціальних мережах 7 відеомайстер-класів та ще 6 – проведено для читачів в стінах бібліотеки.
Активним був онлайн проєкт «Читомагія: читай, пізнавай, твори». Протягом року знято і опубліковано 9 відео голосних читань для дітей творів української літератури. Наприклад, діти познайомились з твором О. Лущевської « Втеча», збіркою поезій Г. Чубач «Жук страшний і волохатий», казкою Лесі Українки «Біда навчить», віршами Т. Шевченка, творами І. Малковича для дітей, оповіданнями із збірки Р. Неділька «Небесна варта» та збіркою «365 історій на ніч».
Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління.
Всі зусилля були спрямовані на реалізацію в бібліотеці еко-культурного проєкту «Зацілований сонцем світ степовий. Екобібліотека». Так, у 2021 році завершено створення Червоної книги Запорізького краю у малюнках дітей, які презентувались в бібліотечній галереї в січні 2020 року учасниками бібліотечної художньої студії «Уроки різноколірного чарівництва». Робота над проєктом здійснювалась спільно з Національними заповідником «Хортиця» за участю наукового співробітника Михайла Муленка. У 2021 році цей проєкт був поданий на Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей за напрямком: підтримка обдарованих дітей і талановитої творчої молоді, забезпечення їхньої участі у бібліотечних гуртках, об'єднаннях , клубах.
Протягом року читачі збирали використані електролампи для подальшого їхнього перетворення на новорічні іграшки. До Нового року була створена цікава екоялинка із розписаними вручну іграшками-лампами.
Активно долучилась бібліотека і до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». Проведено правовий урок «Ні, булінгу! Я обираю бути людиною», опубліковано в соцмережах бібліодайджест «Скажи насиллю «Ні!», проведено смарт-гру « Людина – не товар» та відео мозаїку «Дізнайся про свої права», підготовлена казк'ютерна гра «Королева Феміда та її правова школа».
Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працювали з дотриманням протиепідемічних норм безкоштовні гуртки та студії: «Speaking chickens” ( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спілкування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчались живопису.
На часі був і арт-проєкт «Всякому серцю – любов і тепло» - проведення занять з арт-терапії за програмою «Heart» для дітей і дорослих, що перебувають у складних життєвих обставинах, для дітей з аутизмом тощо. Активізувалась робота з БФ « Карітас - Запоріжжя».
КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2022 року мережа спеціалізованих бібліотек для дітей Запорізької області складає 38 бібліотек, в тому числі 1 – обласна бібліотека для дітей «Юний читач», 17 – бібліотеки для дітей публічної системи м. Запоріжжя та 20 бібліотек по області, які увійшли до складу ОТГ.
За 2021 рік жодної бібліотеки не втрачено. Але зазначу, що Костянтинівська сільська бібліотека для дітей та Якимівська селищна бібліотека для дітей були переведені в гірші приміщення, що являється порушенням Закону «Про бібліотеки та бібліотечну справу». Крім того, в багатьох бібліотеках територіальних громад відбулися значні скорочення кадрів. Всі бібліотеки для дітей області мають доступ до мережі Інтернет.
КЗ "Запорізька обласна бібліотека для дітей "Юний читач" ЗОР відповідно до Статуту є організаційно-методичним та координаційним центром існуючої спеціалізованої системи бібліотечного обслуговування дітей області. Виходячи з цього ОБД "Юний читач" здійснює роботу в кількох напрямках.
Забезпечення літературою. Наша книгозбірня здійснює бібліотечне обслуговування дошкільників, учнів загальноосвітніх шкіл, керівників дитячого читання обласного центру стаціонарно. Крім того, за попередніми замовленнями, надає в користування видання із своїх фондів через МБА (міжбібліотечий абонемент) користувачам бібліотек Запорізької області. На жаль, через дороговизну поштових відправлень, ця послуга в останні роки не є надто поширеною, проте все ж нею користувались 7 абонентів, яким видано 17 книжок.
Крім того, як координаційний центр ОБД "Юний читач" розподіляє літературу, отриману для дитячих бібліотек області. Хоч забезпечення літературою дитячих бібліотек області відбувається централізовано через обмінний фонд ЗОУНБ, проте для дитячих бібліотек області нами були отримані і передані книги за проєктом « Рідна колисанка» від ГО «Вулик ідей» та видавництва «Веселка», методичні напрацювання КЗ «Центр туризму» ЗОР.
Семінари, навчання.
В травні 2021 року наша бібліотека взяла активну участь Всеукраїнському семінарі для просування дитячої книги і читання у бібліотеках для дітей «Зелена хвиля екочитання» з презентацією Мальованої Червоної книги Запорізької області, що відбувся на базі Національної бібліотеки України для дітей.
Досить успішно вже в онлайн форматі в жовтні був проведений обласний семінар-практикум «Інновації – стратегічний ресурс просування дитячого читання» для заступників директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючих районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотек для дітей ОТГ. В роботі семінару взяли участь директор Департаменту культури та інформаційної політики ЗОДА Владислав Мороко, докторка філологічних наук, професорка кафедри фахових методик і технологій початкової освіти Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, членкиня IRSCI Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва Тетяна Качак, завідувачка відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів Тернопільської бібліотеки для дітей Галина Стецій та провідні спеціалісти бібліотек для дітей Запорізької області.
Також ОБД «Юний читач» взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Бібліотека для дітей незалежної України: змінюючи формат незмінної мети» на базі івано-Франківської обласної бібліотеки для дітей з висвітленням досвіду роботи «Юного читача» з естетичного виховання підростаючого покоління, а заплановане онлайн засідання за круглим столом « Бібліотекар, автор, читач: спілкування, взаєморозуміння, співпраці», яке б мало відбутись в бібліотеці у березні, перенесено на 2022 рік, у зв’язку із хворобою на COVID -19 організаторів заходу.
У квітні – травні працівники бібліотеки пройшли онлайн проблемно-цільове навчання, модуль «Інноваційні зміни в дитячих бібліотеках», організоване НБУ для дітей та Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв для завідувачів відділами обслуговування учнів 5-9 кл обласних бібліотек для дітей та для завідувачів відділами обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку обласних бібліотек для дітей.
Активною формою роботи з підвищення професійної майстерності стала участь працівників дитячих бібліотек у різноманітних вебінарах. Корисною була серія вебінарів про активізацію роботи Європейських куточків в рамках проєкту «Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні» від ГО «Молодіжна альтернатива» ,обласному вебінарі «Роль бібліотек у сталому розвитку громад».
Проєктна діяльність
в січні 2021 року науково-методичний відділ «Юного читача» подав заявку до УКФ на участь у грантовому проєкті «Читомагія: читай, пізнавай, твори» по створенню пересувної виставки на Fold up стендах як інноваційної форми вуличної культури з промоції книги та читання. Заявка не пройшла технічний відбір, було подано апеляцію до рішення УКФ, але відповіді ми не отримали.
Видавнича діяльність. Як методичний центр бібліотека займається аналітичною діяльністю. Готуються щорічні статистичні звіти про діяльність бібліотек для дітей області, матеріали подаються до Національної бібліотеки України для дітей. За результатами звітів готуються також щорічні інформаційно-аналітичні огляди діяльності бібліотек для дітей області, які дають можливість узагальнити цікавий досвід, викласти інформацію про інновації тощо. Особливий розділ у них відводиться аналітиці по бібліотеках ОТГ. Крім того, ці аналітичні матеріали використовуються Національною бібліотекою, яка в свою чергу готує подібні огляди діяльності по бібліотеках України.
Щороку ОБД "Юний читач" займається випуском методико-бібліографічних матеріалів, які друкуються та розповсюджуються бібліотеками області. Готуються і видаються аналітичні та методико-бібліографічні, інформаційно-методичні матеріали, розробки сценаріїв до бібліотечних заходів, методичні рекомендації, прес-буклети, біобібліографічні довідки тощо. В 2021 році видано 9 найменувань методичних матеріалів за серією «Письменник кличе на урок», всього 315 примірників, для розповсюдження в усі дитячі бібліотеки області. Наприклад, інформаційно-методичні матеріали « Буду жити! Геть думи сумні…» ( до 150-річчя від дня народження Лесі Українки), «Журавка з подільського жита» ( до 80-річчя української поетеси Ганни Чубач), «Заповідне Запоріжжя Костянтина Сушка» ( до 70-річчя від дня народження відомого запорізького письменника. публіциста, журналіста Костянтина Сушка), біобібліографічні довідки: «Поетеса в царстві куліс» про запорізьку акторку та поетку Тетяну Нещерет, «Намальваний світ Свена Нордквіста» - про відомого шведського письменника та ілюстратора, підготовлено і видано прес-буклети «Де живуть українські дракони» про відому українську художницю і письменницю Катерину Штанко та «Шлях від Січі до Соловків» про кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського. Крім того, видано методичні рекомендації «Образно-діалогова виставкова робота» - поради бібліотекареві з організації книжково-ілюстративних виставок в бібліотеці та «Популяризація національної культури» про письменників-ювілярів 2020 року. Також розроблені і видані календар знаменних і пам’ятних дат на 2022 рік «Дата з календарної сторінки» та інформаційний список «Відомі ювілейні дати Запорізької області 2022 року». Всі розроблені методичні матеріали передані до бібліотек області та розміщені на сайті бібліотеки в розділі «Методична робота».
Щороку готуємо також методичні рекомендації на допомогу плануванню роботи бібліотек « Інформуємо. Радимо. Пропонуємо. Поради щодо планування роботи бібліотек для дітей на 2022 рік».
Виїзди до бібліотек області. В 2021 році у зв’язку із введенням карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19, виїзди до дитячих бібліотек області не здійснювались. Рекомендації надавались за допомогою Інтернет та телефонного зв’язку.
Соціологічна робота. Займається бібліотека і соціологічними дослідженнями. Так, у 2021 році бібліотеки для дітей Запорізької області взяли участь у Всеукраїнських моніторингах" Нова українська книга у фондах бібліотек для дітей" та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу у спеціалізованих бібліотеках України для дітей у 2021 році».
Крім того, бібліотеки для дітей Запорізької області взяли участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Трансформація надання культурних послуг бібліотеками України для дітей в умовах сучасних викликів».
Результати анкетувань передаються до Національної бібліотеки України для дітей з метою узагальнення даних, публікації у фахових виданнях.
Працювала наша бібліотека і з громадами, які не мають спеціалізованих бібліотек для дітей чи дитячих відділів за раніше укладеними договорами про співпрацю про створення спільного культурно-освітнього простору. В 2021 році найактивнішими виявилися бібліотеки Долинської територіальної громади.
Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook та Інстаграм, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д», має власний сайт zobd.zp.ua.
За даними лічильника сайту бібліотеки протягом року зросла кількість активних користувачів сайту з 3335 у 2020 до 4 500 у 2021 році активних користувачів, за даними Google кількість звернень на сайт склала 26 312.
Фінансово-господарська діяльність
У 2021 році план асигнувань складав 5235339,00 грн, отримали за загальним фондом – 5316611,00 грн., в тому числі - оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 4441167,60 грн.
Оплата енергоносіїв – план- 431170,00 грн . Результат на кінець року – 281599,66 грн.
Оплата послуг – план 206 172,00 грн. Використано кінець року – 144232,99 грн.
Оплата товарів – план 216000,00 грн. На кінець року – 155030,80 грн.
План надання платних послуг – 15500 грн. Виконано 11424 грн. Недовиконання планових показників з надання платних послуг пов'язане з введенням карантинних обмежень.
Благодійні, спонсорські внески ( дарування книг) склали -30056,01 грн. Від УІК надійшло книг на суму 59 841,11 грн.
Капітальні видатки на придбання книг : виділено 199 000,00 грн., придбано книг на суму 197 905,00 грн.
Виконано частковий поточний ремонт книгосховища на суму -45 951,00 грн.
На кінець року у зв’язку із невиконанням договору поставки періодичних видань компанією «Смарт Прес Україна» ( правонаступник «Євро Прес Паблікейшинс») утворилась дебіторська заборгованість у сумі 14394,88 грн. Подано позов до господарчого суду Донецької області ( м. Маріуполь) для вирішення питання на користь бібліотеки.
Але незважаючи на всі труднощі з фінансуванням, карантинними обмеженнями бібліотека працювала заради читачів, задоволення їхніх потреб у книзі та читанні, намагалася створити максимум з метою створення затишного і безпечного простору. Дієве гасло 2021 року: «Розвиваємось – розвиваємо!»
В. о. директора
Лариса ДАНИЛОВА
Протягом 2020 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженою Указом Президента України від 13.10.2015р. № 580/2015 та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека – ХХI», а також враховуючи важливість ролі бібліотек, як складової частини культурно-освітньої галузі та нові соціально-культурні реалії, що вимагають вироблення нового стилю у підходах до обслуговування читачів і користувачів, комунальний заклад «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради у 2020 році будував свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій, що стало найбільш актуальним в умовах карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією COVID -19. Головною метою бібліотека вбачала створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, а також інформаційну підтримку школярів у підготовці до шкільних занять та в їх самоосвіті як в онлайн так і в офлайн режимі.
На 01.01.2021 року загальний фонд бібліотеки складає 127 764 примірників, в тому числі:
Книги – 117 599примірників,
періодика – 7 609 примірників,
аудіовізуальні матеріали – 2 133 примірники,
електронні документи – 423 примірники.
Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 656 примірників документів: 652 книги та 4 диски (CD, DVD) на загальну суму 72478,77 грн. Бібліотека увійшла до програми поповнення бібліотечних фондів від Українського інституту книги за рахунок програми «Українська книга», в 2020 році з обмінного фонду ЗОУНБ за цією програмою отримано 261 примірник книг на загальну суму 31599,02 грн. Цільове надходження книг в кількості 510 примірників до бібліотеки від УІК чекаємо у січні 2021 року. Від Фундації Дарини Жолдак – 74 примірники на суму 10404,75 грн. В дар від читачів та замість втрачених надійшло 317 примірників на загальну суму 30475 грн. За сприяння УКФ в дар отримано книги від ГО «Вулик ідей» в рамках проєкту «Рідна колисанка -2», які будуть передані в бібліотеки для дітей Запорізької області, та книги сучасних українських письменників, виданих шрифтом Брайля від Львівського Фонду реабілітації незрячих. Дякуємо також за подарунки видавництву «Ранок», літературній агенції «Картуш», українським письменникам Наталії Дев'ятко, Олегу Гаврішу та Ользі Ліщук.
Капітальні видатки на придбання книг з обласного бюджету у 2020 році не виділялись. За кошти загального фонду бюджету у 2020 році здійснена передплата періодичних видань тільки на 1 півріччя 2021 року на суму – 44 109,14 грн. У 2020 році у зв’язку із відсутністю фінансування бібліотека періодику не отримувала.
Бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові, в тому числі онлайн форми, популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, розширила коло бібліотечних послуг, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.
КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці. Але невиконання цифрових планових показників, пов’язаних з карантинними обмеженнями, неможливість проведення масових заходів в офлайн форматі, форми звітності, що не враховують форс мажорні обставини, що могло б привести до зниження групи з оплати праці,змусили звернутися про надання роз’яснень з цього питання до Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА. В листі – відповіді і департаменту і МКІП зазначається, що Міністерство опрацьовує питання внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 №745 щодо неврахування терміну дії карантину при перегляді статистичних даних для віднесення закладів до груп за оплатою праці.
За неповний 1 квартал, коли бібліотека працювала в звичайному режимі, цифрові планові показники були виконані, але у зв’язку з введенням карантину і закриттям закладів культури для відвідувачів з наступним обмеженням щодо проведення масових заходів, переведенням шкіл на дистанційну форму роботи, неможливістю виїхати до територіальних громад, закриттям пришкільних таборів і таборів відпочинку, цифрові показники менші, ніж були заплановані. Крім того, звітування за формою 6-НК за 2020 р. відбувалося за старою формою без врахування заходів, проведених в онлайн форматі.
Протягом року бібліотека співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50,62,66 ; Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, міським Палацем дитячої та юнацької творчості, міським творчим об'єднанням «Колорит», Запорізькими дитячими музичними школами №1,2,3,5, школою-інтернатом №7, Запорізькою дитячою художньою школою, обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.
Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проєктів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського фестивалю «Книгоманія-2020», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2020», обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», що проводились в онлайн форматі або з обмеженою кількістю учасників заходів відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров'я.
Передбачалась реалізація загальнобібліотечних проєктів «В єднанні сила й міць держави», «Острів Читалія, або підкорення книжкового простору», «Дивовижний сад мистецтва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів». але повноцінно за цими проєктами бібліотека пропрацювала з 01 січня по 17 березня, а потім, у зв'язку із введенням карантинних обмежень, запровадила нові онлайн форми роботи.
Найбільш значущими заходами в 1 кварталі 2020 року стали етнографічно-патріотична година «Будуємо країну разом» ( зустріч з представниками ромської громади Запоріжжя), година скорботи «Незламний дух нескореної нації» ( до Дня пам'яті Героїв Крут), презентація книги «Казки баби Гавришихи» за участю автора – письменника Олега Гавріша, бібліографічне розслідування «Муза чи обуза» ( презентація фільму про історію життя художника Артура Гродгера і зустріч з режисером фільму А. Гвоздиком), заходи, присвячені 90-річчю від Дня народження В.Нестайка « У сонячній країні доброти», презентація виставки робіт вихованців бібліостудії «Уроки різноколірного чарівництва» - «Світ дитячих емоцій», знайомство малечі з книгою Г. Кирпи «Мій тато став зіркою» до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні, диспут-застереження за книгою А. Нікуліної «Сіль для моря, або Білий кит» - «Булінг: коли вже не смішно». 5 лютого бібліотека долучилась до Всесвітнього дня читання вголос, а також до Всеукраїнського марафону дитячого читання "Єднаймо душі словом Кобзаря", ініційованого Національною бібліотекою України для дітей з нагоди дня народження Тараса Григоровича Шевченка та 180-річчя видання першого "Кобзаря". Марафон розпочався 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, і проходив у всіх спеціалізованих бібліотеках України для дітей до 26 квітня – дня виходу у 1840 році першого видання "Кобзаря". Фото та відео читання дітьми творів із "Кобзаря" публікувались на бібліотечних сайтах, у соціальних мережах, блогах із хештегом #Діти ЧитаютьКобзаря_2020.
Бібліотека ніколи не існувала сама по собі, вона була, є і буде частиною суспільства, яка завжди оперативно реагує на зміни у суспільно-політичному, громадському, соціальному житті країни, і відповідно до них змінює акценти у своїй роботі. Тому пандемія Ковіду, яка охопила весь світ, також внесла свої корективи в діяльність бібліотек по всьому світу. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID – 19» з 12 березня 2020 р. внесла певні зміни в діяльність нашої бібліотеки.
Як ми знаємо, карантин було подовжено до кінця року, введений адаптивний карантин, кольорове зонування, але дистанційна робота працівників КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР припала саме на період першого локдауну з 17 березня по 10 червня. Бібліотека закрилась для читачів та відвідувачів, але робота в ній не зупинилась. Правда, частина працівників пішла у щорічні відпустки, дехто – в простій, але більша частина працівників перейшла на дистанційну роботу. Були складені індивідуальні плани роботи, графіки здачі виконаних завдань, узгоджені і розписані терміни участі бібліотекарів в онлайн вебінарах, курсах тощо. Таким чином, у працівників бібліотеки була можливість попрацювати вдома творчо, ознайомитись з інноваційними формами роботи, продумати, як втілюватиметься задумане в подальшій діяльності. Писалися нові сценарії лялькових вистав, масових заходів, створювалися аудіоказки, відеомайстер-класи, відеовікторини, віртуальні виставки, розроблялись методичні матеріали. В цей період значно активізувались сторінки «Юного читача» у соціальних мережах: Фейсбук та Інстаграм, бо ті форми роботи з популяризації книги та читання, що розроблялись дистанційно, зразу ж публікувались для наших читачів та користувачів в соцмережах та на You Tube каналі бібліотеки. Так були запроваджені: проєкт #митворчі, віртуальна галерея «Уроки різноколірного чарівництва», вперше онлайн був проведений наш традиційний сімейний бібліофестиваль «Відкриваєм двері в літо», приурочений до Міжнародного дня захисту дітей.
Проєкт #митворчі включав у себе проведення різноманітних відеомайстер-класів, які умовно можна було поділити на 3 категорії: для всієї сім'ї , для молодших школярів, для учнів 5-9 класів. Відемайстер-класи Круглої Ксенії могли навчити дітей і дорослих пекти Великоднє печиво, робити підставки під гарячі чашки, робити свічки своїми руками, плести обереги, створювати фантазійні вази для квітів. Слайд-шоу від Заугольнікової Наталі – це майстер-класи, в яких головною діючою особою був син Наталки-Костянтин, учень 2 класу, який і показував, що і як треба робити. Нашим читачам запам’яталися «Веселий кавунчик», «Жабеня», «Мудра сова», «Динозаврик» та інші майстер-класи, які можна переглянути на бібліотечному You Tube каналі. Були і відеоуроки з хенд мейду і від нашої бібліотечної Мері Попінс ( Наталі Гвоздик), які знімались безпосередньо в стінах бібліотеки. Цей онлайн проєкт став популярним, до нього долучились працівники Мелітопольської центральної бібліотеки для дітей «Мальвіна» та бібліотекарі Кушугумської селищної бібліотеки №1 , тому цей проєкт продовжує свою діяльність і у 2021 році. На кінець 2020 року за хештегом #митворчі ми порахували активність проєкту на сторінці нашої бібліотеки у Фейсбуці. Він отримав 804 вподобайки, 48 коментарів та 129 репостів. Крім того, цей проєкт подавався на здобуття гранту, а саме - на отримання коштів на закупівлю комп’ютерної техніки від House of Europe – програми, що фінансується Європейським Союзом, але, на жаль, наш проєкт перемоги не здобув.
Багато вподобайок отримала і онлайн галерея «Уроки різноколірного чарівництва». На час посиленого карантину всі гуртки та студії працювали дистанційно, зокрема наші юні художники продовжували малювати вдома, а керівник студії, після отримання і редагування фотографій малюнків, публікувала їх в соцмережах. Так з'явились персональні виставки Арсенія Подшиваліна, Каті Кондратовець, Марії Ніколаєвської та інших вихованців студії. Для більшого ознайомлення громади з діяльністю закладів культури в період жорсткого карантину Департаментом культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА в Фейсбуці була створена нова група «Мистецький простір в ізоляції», і наша бібліотека стала одним із активних дописувачів в ній.
Але найбільшою подією літа і новим досвідом в роботі закладу стало проведення традиційного сімейного бібліофестивалю «Відкриваєм двері в літо» в онлайн форматі.
Підготовку до фестивалю почали заздалегідь. Всі бібліотекарі, працюючи дистанційно, подали свої пропозиції до плану проведення онлайн фестивалю, і всі підготовлені активності були розписані по годинах та хвилинах. Розпочинав фестиваль створений нами музичний відеоролик, що вмістив у себе найяскравіші фотографії і найцікавіші моменти фестивалів попередніх років як нагадування читачам, що фестиваль живе і буде проводитись за будь-яких умов. А далі за планом – відеоогляд новинок сучасної української та зарубіжної літератури для дітей, віртуальна виставка книжок, в яких піднімається тема булінгу «Цей дорослий дитячий світ», інтерактивна відеовікторина за творчістю Артура Конан Дойля, учасник якої повинен був вибрати правильні відповіді із запропонованих і скласти ключове слово, якщо слово в коментарях до вікторини було правильним, то перший читач, який його записав, отримував приз – книгу, яку міг отримати зразу ж після відкриття закладу. Переможницею онлайн вікторини стала Анна Філатова. Популярністю користувались і майстер-класи, розраховані на дитячу аудиторію із залученням родини на допомогу дитині. Цікавою для читачів-дітей була і фотогалерея «Іграшки в бібліотеці», якою ми хотіли показати нашим відвідувачам і не тільки, що роблять або чим займаються в бібліотеці іграшки, коли бібліотека закрита на карантин. Вийшли дуже дотепні фотографії, які по-своєму теж популяризують книгу та читання.
Родзинкою цьогорічного онлайн фестивалю стала співпраця з You Tube каналом «Для дотепного віку» в рамках некомерційного літературного онлайн проєкту «ФАЛЬКОЛО – родинне читання». Мета проєкту – долучитись до читання вголос поезій відомого українського поета Григорія Фальковича, який в 2020 році відзначав поважний ювілей. Долучитись до цього проєкту могли всі бажаючі. Ми ухопились за таку можливість поспілкуватись онлайн із самим автором і попросили ініціативну групу You Tube каналу в свою чергу записати звернення до всіх дітей з нагоди Міжнародного дня захисту дітей, що і було зроблено. Ми отримали електронною поштою відеозвернення поета і у відповідний час розмістили його на сторінці Фейсбук. У відповідь наша бібліотечна Бабуся Ягуся записала 2 відеоролики, в яких вона дітям вголос читає вірші Григорія Фальковича. Ці ролики були опубліковані за програмою фестивалю та на You Tube каналі «Для дотепного віку». Ну і завершився наш онлайн фестиваль піснею про бібліотеку. Всі наші активності в рамках онлайн фестивалю можна переглянути на сторінці у Фейсбуці і для цього не потрібно довго відшукувати необхідне, просто наберіть #Відкриваєм_двері_ в_літо, і весь фестиваль з'явиться в повному обсязі.
Фейсбук також надає статистику щодо дописів, які були опубліковані, тож можна порахувати, яка кількість відвідувачів сторінки була охоплена онлайн заходами. Ми порахували – всього охоплено фестивалем 6 487 користувачів соцмережі. Із них 370 користувачів поставили вподобайки і зробили репости, 735 користувачів написали коментарі або долучились до обговорення активностей. На мою думку, статистика непогана, тож такі онлайн заходи можуть бути запроваджені в роботу бібліотек для дітей особливо під час карантинних обмежень.
Влітку читачі бібліотеки взяли участь у Літніх читацьких перегонах, що проводились в рамках Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2020».
Визначались читачі, які протягом літніх канікул прочитають найбільшу кількість книг. Нагородження переможців відбулось не формально і креативно.
ТОЖ:
Перші місця отримали:
Самусь Дар’я, учениця 6-а класу гімназії № 31 та Заботкін Максим, учень 3 класу школи "Логос";
Другі місця посіли:
Мазуров Владислав, учень 7-б класу гімназії № 27 та Стаєнна Анастасія, учениця 4-а класу гімназії № 62;
Треті, не менш почесні місця отримали:
Коробова Тетяна, учениця 7-а класу ЗОШ № 30 та Григорьєва Анна, учениця 4-а класу гімназії № 31.
Також у вересні відбулась творча зустріч із запорізькою письменницею Ольгою Ліщук. Авторка презентувала дітям свою нову книжку «Казки старої шовковиці».
Відзначились діти Запорізької області і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули». Твори Дядюшиної Євгенії з смт Веселе та Грибенькова Едуарда з с. Нововасилівка Приазовського району увійшли до збірки творів, відібраних за результатами конкурсу Національним оргкомітетом. А Радун Дарья з м. Гуляйполе стала переможницею Міжнародного дитячого конкурсу-єднання «На одній хвилі». Всього до цього конкурсу долучилось 33 дитини Запоріжжя та Запорізької області.
У зв’язку із введенням карантинних обмежень, що унеможливило приїзд учасників обласного читацького марафону до КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР, підведення підсумків обласного читацького марафону “Книжковий всесвіт дитинства» та Всеукраїнського фестивалю дитячого читання «Книгоманія-2020» відбувалось в онлайн форматі. Учасникам було запропоновано надіслати відеоролики з презентацією улюбленої книги.
Ці презентації можна переглянути за #книжковий_всесвіт_дитинства
у Фейсбук та на нашому ютуб каналі
https://www.youtube.com/channel/UCekypdwN89c_jhy470mC3CQ?view_as=subscriber
Переможцями стали:
Копілець Анастасія (Гуляйполе) – І місце;
Горностаєва Анастасія (Новомиколаївка) – ІІ місце;
Захарченко Сергій (Оріхів) – ІІІ місце.
У Фейсбуці онлайн проєкт #книжковий_всесвіт_дитинства набрав 210 вподобань, 14 коментарів та 53 репости за підрахунками грудня.
В грудні, до дня Святого Миколая, в «Юному читачі» була організована робота філії резиденції Святого Миколая. Бібліотекарі, примірявши на себе образи Ангела і Бісика, організували для читачів інтерактивні заходи: вікторини, руханки, веселі конкурси. Також були організовані майстер-класи з виготовлення новорічних іграшок, витинанок тощо.
Бібліотечні гуртки і студії протягом року працювали або в онлайн режимі, або з обмеженнями по кількості відвідувачів. Активними були: «Мала Академія Гномів», яка набрала за онлайн заходи 63 вподобайки, 4 коментарі та 26 репостів, робота англомовного клубу для малят «Балакучі курчата» була спрямована на індивідуальну форму роботи, через відео дзвінки або відео уроки, які набрали 76 вподобайок, 6 коментарів та 2 репости, для учасників клубу – батьків була створена загальнодоступна група «Балакучі курчата», а художня студія «Уроки різноколірного чарівництва» малюнки виставляла в онлайн галереї з хештегом #митворчі.
Всього у 2020 році бібліотекою було проведено 464 заходи, які відвідало 12239 осіб: в приміщенні бібліотеки – 440 заходів, які відвідало 8822 особи, поза межами бібліотеки – 24 заходи, які відвідало 3417 осіб. Всі заходи в бібліотеці проводились з дотриманням протиепідемічних норм.
Велике значення приділяється в бібліотеці візуальному розкриттю інформаційних ресурсів: був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Письменники – ювіляри року», «Ювіляри 2020 року у світі мистецтва», виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Створений новий інформаційний куточок «Світ один на всіх. Інклюзія в дії». Особливою популярністю користувались виставка-спогад «Свободи дух підкорить Небеса…», виставка-присвята «Соборна Україна – одна на всіх, як оберіг», «Мистецька Україна», виставка – екскурс «Гей ви, хлопці, славні запорожці» , виставки-подорожі в рамках загальнобібліотечного проєкту «Європейський експрес» «Мапою літературної Європи», виставка-настрій «Поезія – це завжди неповторність» до ювілею Ліни Костенко, виставка-монографія «Тореадори, Робінзони та інші» до 90-річчя від дня народження В. Нестайка, «Зимовий вернісаж» від Запорізької дитячої художньої школи. Користувалась популярністю виставка малюнків «Світ дитячих емоцій» учасників бібліотечної студії «Уроки різноколірного чарівництва». В рамках творчого проєкту «Дивовижний сад мистецтва» за участю творчого об'єднання «Колорит» була презентована виставка-експозиція в бібліотечній художній галереї за участю Олександри Камінської «Із Запоріжжя з любов'ю» та оформлена виставка від Карини Бойко «Ми вічні», роботи якої виконані в техніці пастелі, живопису олійними фарбами, вітражу. Кожне полотно прокоментоване поезією автора.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.
У 2020 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках державної цільової програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та загальнобібліотечного проєкту « В єднанні сила й міць держави» пройшли заходи за участі волонтерів, учасників АТО та ООС: «Вони Вітчизну захищають, бо хоробрі серця мають» за участю Михайла Преображенцева – керівника школи Спас Яр, «Мій тато став зіркою» за книгою Г. Кирпи до Дня Героїв Небесної Сотні, проведена акція «Разом нас багато і нас не подолати» до Дня Соборності України, відбувся урок пошани «Незламний дух нескореної нації» до Дня пам'яті Героїв Крут.
«Будуємо країну разом», - так називався історико-етнографічний захід за участю представників ГО "Запорізький ромський центр "Лачо Дром" Анжеліки Бєлової та Олексія Падченка,- які розповіли старшокласникам про національні символи ромів, про історію їх розселення по Запорізькій області, про збереження традицій у власних сім’ях. Торкнулись і найболючіших сторінок історії свого народу – геноциду, спричиненого нацистами під час Другої Світової війни.
Із-за карантинних обмежень був призупинений «Європейський експрес», позаяк реалізація проєкту передбачає присутність школярів в бібліотеці.
Користувались попитом різноманітні майстер – класи з виготовлення патріотичної символіки: маків пам'яті, різноманітних оберегів тощо.
Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління.
Всі зусилля були спрямовані на реалізацію в бібліотеці еко-культурного проєкту «Зацілований сонцем світ степовий. Екобібліотека», суть якого полягає в створенні Червоної книги Запорізького краю у малюнках дітей, які презентувались в бібліотечній галереї в січні 2020 року учасниками бібліотечної художньої студії «Уроки різноколірного чарівництва». Завершенням проєкту у 2021 році стане створення рукописної мальованої Червоної книги Запорізького краю, в який будуть подані описи і малюнки рідкісних для області тварин і рослин. Робота над проєктом здійснюється спільно з Національними заповідником «Хортиця» за участю наукового співробітника Михайла Муленка. У 2021 році цей проєкт буде подаватись на Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей за напрямком: підтримка обдарованих дітей і талановитої творчої молоді, забезпечення їхньої участі у бібліотечних гуртках, об'єднаннях , клубах.
Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працювали з дотриманням протиепідемічних норм безкоштовні гуртки та студії: «Speaking chickens” ( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спілкування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, «Шахова думка» - для любителів цієї інтелектуальної гри, в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчаються живопису.
На часі був і арт-проєкт «Всякому серцю – любов і тепло» - проведення занять з арт-терапії за програмою «Heart» для дітей і дорослих, що перебувають у складних життєвих обставинах.
Традиційно, у 2020 році обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР була координатором у Запорізькій області Всеукраїнських творчих конкурсів. Так, активними були діти і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули» та Міжнародному конкурсі-єднанні «На одній хвилі», що проводився в рамках Міжнародного десятиліття зближення культур (2013-2022) за рішенням ООН.
КЗ “Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2021 року мережа спеціалізованих бібліотек для дітей Запорізької області складає 38 бібліотек, в тому числі 1 – обласна бібліотека для дітей «Юний читач», 17 – бібліотеки для дітей публічної системи м. Запоріжжя та 20 бібліотек по області, які увійшли до складу ОТГ.
За 2020 рік жодної бібліотеки не втрачено. Але Великобілозерська бібліотека для дітей була переведена в приміщення центральної бібліотеки ( виділили 1 кімнату), втративши при цьому площі для розміщення фонду, та втратила свої приміщення Костянтинівська сільська бібліотека для дітей, яку з приміщення в центрі переводять до підвального приміщення Будинку культури на край села, порушуючи Закон «Про бібліотеки та бібліотечну справу». У вивільненому приміщенні після ремонту розташується сільська рада.
КЗ "Запорізька обласна бібліотека для дітей "Юний читач" ЗОР відповідно до Статуту є організаційно-методичним та координаційним центром існуючої спеціалізованої системи бібліотечного обслуговування дітей області. Виходячи з цього ОБД "Юний читач" здійснює роботу в кількох напрямках.
Забезпечення літературою. Наша книгозбірня здійснює бібліотечне обслуговування дошкільників, учнів загальноосвітніх шкіл, керівників дитячого читання обласного центру стаціонарно. Крім того, за попередніми замовленнями, надає в користування видання із своїх фондів через МБА (міжбібліотечий абонемент) користувачам бібліотек Запорізької області. На жаль, через дороговизну поштових відправлень, ця послуга в останні роки не є надто поширеною, проте все ж нею користувались 7 абонентів, яким видано 26 книжок.
Крім того, як координаційний центр ОБД "Юний читач" розподіляє літературу, отриману для дитячих бібліотек області. Хоч забезпечення літературою дитячих бібліотек області відбувається централізовано через обмінний фонд ЗОУНБ, проте для дитячих бібліотек області нами були отримані і передані книги за проєктом « Рідна колисанка» від ГО «Вулик ідей» та видавництва «Веселка», «Проста Конституція» від видавництва «Основи», автор текстів Юрій Марченко та «Історія російсько-української війни 2014-2019 р.р.».
Семінари, навчання.
В лютому 2020 року наша бібліотека взяла активну участь у круглому столі «Дивосвіт Нестайкових пригод: до 90-річчя від дня народження», що відбувся на базі Національної бібліотеки України для дітей.
Досить успішно вже в онлайн форматі в жовтні був проведений обласний семінар-практикум «Бібліотека для дітей: працюємо в сучасному форматі» для заступників директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючих районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотек для дітей ОТГ. В роботі семінару взяли участь і провідні фахівці НБУ для дітей: заступник генерального директора з науково-методичної роботи Полікарпова Л.П. та завідувач науково-дослідного відділу Петренко О.Б. Онлайн форма дала можливість також зустрітись з українським письменником Олегом Гаврішем, книга якого «Казки баби Гавришихи» була визнана найкращою книгою Book Forum – 2020 в номінації «Література для дітей від 9до 12». Для роботи ми обрали платформу Google Meet, бо, на наш погляд, вона є зручнішою за Zoom, позаяк не обмежує в часі і не вимагає постійного перезавантаження.
Також ОБД «Юний читач» взяла участь онлайн у Всеукраїнському науково-практичному семінарі «Сучасна дитяча книга і читання дітей в епоху цифрової культури» на базі НБУ для дітей, у Всеукраїнській науково-практичній конференції онлайн для директорів обласних бібліотек для дітей «Бібліотека для дітей на ринку сучасних культурних послуг», у круглому столі «Рекомендаційний електронний ресурс КЛЮЧ ( Краща Література – Юним Читачам) – переформатування».
У квітні – травні працівники бібліотеки пройшли проблемно-цільове навчання, модуль «Інноваційні зміни в дитячих бібліотеках» онлайн, організоване НБУ для дітей та Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв для завідувачів відділів комплектування та обробки документів та заступників директорів обласних бібліотек.
Активною формою роботи з підвищення професійної майстерності стала участь працівників дитячих бібліотек у різноманітних вебінарах. Корисною була серія вебінарів про активізацію роботи Європейських куточків в рамках проєкту «Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні» від ГО «Молодіжна альтернатива» та серія презентацій видавничо-освітнього проєкту «Портал».
У зв'язку із введенням карантинних обмежень не відбувся Міжрегіональний ярмарок бібліотечних інновацій «Бібліокреатив-2020», який планувався у червні на базі Миколаївської обласної бібліотеки для дітей.
Проєктна діяльність
Протягом 2020 року науково-методичний відділ «Юного читача» подав 3 заявки на участь у грантових проєктах: 2 – до Українського культурного фонду – це «Україна. Живі скрижалі історії» та до програми «Культура +» - «Історія російсько - української війни 2014- 2019 р.р. Створення історичного простору в бібліотеці», але, незважаючи на те, що проєкти були оцінені експертами достатньо високо, грошей ми не отримали. Ще один проєкт #митворчі» ми подали до House of Europe на грант щодо придбання комп'ютерної техніки, яка б допомогла б ще якісніше працювати дистанційно під час карантину, але і тут нас спіткала невдача. Але ми не зупиняємось, робимо висновки, працюємо над помилками, щоб з новими ідеями і набутим досвідом знову спробувати отримати позабюджетні кошти для реалізації задуманого.
Видавнича діяльність. Як методичний центр бібліотека займається аналітичною діяльністю. Готуються щорічні статистичні звіти про діяльність бібліотек для дітей області, матеріали подаються до Національної бібліотеки України для дітей. За результатами звітів готуються також щорічні інформаційно-аналітичні огляди діяльності бібліотек для дітей області, які дають можливість узагальнити цікавий досвід, викласти інформацію про інновації тощо. Особливий розділ у них відводиться аналітиці по бібліотеках ОТГ. Крім того, ці аналітичні матеріали використовуються Національною бібліотекою, яка в свою чергу готує подібні огляди діяльності по бібліотеках України.
Щороку ОБД "Юний читач" займається випуском методико-бібліографічних матеріалів, які друкуються та розповсюджуються бібліотеками області. Готуються і видаються аналітичні та методико-бібліографічні, інформаційно-методичні матеріали, розробки сценаріїв до бібліотечних заходів, методичні рекомендації, прес-буклети, біобібліографічні довідки тощо. В 2020 році видано 11 найменувань методичних матеріалів, всього 385 примірників, для розповсюдження в усі дитячі бібліотеки області. Наприклад, інформаційно-методичні матеріали «Світ пригод і фантастики Лесі Ворониної» ( до 65-річчя від дня народження письменниці), «На гостини у долі» ( до 60-річчя запорізької поетеси Любов Геньби), «Велич особистості» ( до 85-річчя від дня народження відомого українського поета Василя Симоненка), «Поетичний зорепад України. Українські поети-ювіляри 2020 року», біобібліографічні довідки: «Класик української музики XX століття» про українського композитора Бориса Лятошинського, «Казка стукає у двері» - про українського письменника, майстра авторської казки Юрія Ярмиша, «Книжкова веселка Еліни Заржицької» - до 60-річчя письменниці, «Не догорить свіча по Україні» - до 75-річчя від дня народження запорізького письменника Анатолія Рекубрацького. Видано методичні рекомендації «Вчимося бути людьми» - поради бібліотекареві з проведення заходів щодо попередження проявів булінгу серед дітей та збірник сценаріїв «Казкар з Риму» - до 100-річчя від дня народження італійського дитячого письменника-казкаря Джанні Родарі. Всі розроблені методичні матеріали передані до бібліотек області та розміщені на сайті бібліотеки в розділі «Методична робота».
Щороку готуємо також методичні рекомендації на допомогу плануванню роботи бібліотек: календарі знаменних та пам’ятних дат, списки ювілейних дат Запорізької області, поради щодо планування роботи на прийдешній рік: «Дата з календарної сторінки», «Календар знаменних і пам’ятних дат», «Відомі ювілейні дати Запорізької області», « Інформуємо. Радимо. Пропонуємо. Поради щодо планування роботи бібліотек для дітей на 2021 рік».
Виїзди до бібліотек області. Щороку планується та здійснюється до 10 виїздів до бібліотек для дітей області, у т. ч. з метою комплексного вивчення діяльності бібліотек (спільно з ЗОУНБ ). На жаль, через економію коштів не завжди вдається виконати всі заплановані виїзди, але використовуємо найменшу нагоду. В 2020 році у зв’язку із введенням карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19 та відсутністю фінансування, виїзди до дитячих бібліотек області не здійснювались. Рекомендації надавались за допомогою Інтернет та телефонного зв’язку.
Соціологічна робота. Займається бібліотека і соціологічними дослідженнями. Так, щороку беремо участь у Всеукраїнських соціологічних дослідженнях "Сучасна книжка в читанні дітей" та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу в бібліотеках України для дітей».
У 2020 році бібліотеки для дітей Запорізької області взяли участь у Всеукраїнському дослідженні «Вивчення ресурсів бібліотек України для дітей у задоволенні запитів користувачів на періодичні видання» та у Всеукраїнському моніторингу « Функціональні можливості бібліотек для дітей в об'єднаних територіальних громадах України».
Результати анкетувань передаються до Національної бібліотеки України для дітей з метою узагальнення даних, публікації у фахових виданнях.
Працює наша бібліотека і з громадами, які не мають спеціалізованих бібліотек для дітей чи дитячих відділів за раніше укладеними договорами про співпрацю про створення спільного культурно-освітнього простору.
КЗ "ЗОБД "Юний читач" ЗОР робить надзвичайно багато для того, щоб допомагати бібліотекам займатись розповсюдженням духовної культури серед дітей, формуванням потреб у читанні, розкритті можливостей особистості, залишатись центрами спілкування і дозвілля дітей і підлітків.
Проте, на заваді цьому постають деякі труднощі і, в першу чергу, це – нестача кадрів. У свій час, на початку 2000-них років, через збільшення попиту на літературу рідного краю, проведення бібліотечних заходів краєзнавчого характеру виникла потреба у виокремленні в ОБД "Юний читач" відділу краєзнавства. Через відсутність вільних одиниць у штатному розписі і, в першу чергу, посади завідувача відділу, науково-методичний відділ був реорганізований у відділ науково-методичної роботи та краєзнавства. В результаті такої реорганізації без збільшення чисельності штатних одиниць у відділі (завідувач, провідний методист та методист І категорії), об’єм виконуваної роботи значно розширився – додались обов’язки веденням довідково-бібліографічного апарату з питань краєзнавства, організація та проведенням масової роботи, обслуговуванням користувачів, виконання довідок та запитів на краєзнавчу літературу тощо, що в свою чергу призвело до ускладнень організації кваліфікованого науково-методичного супроводу діяльності бібліотек для дітей області, у т. ч. і бібліотек ОТГ. При цьому слід враховувати ще й ті обставини, що в районах, де утворились по кілька громад, районні (тепер вже в минулому) бібліотеки втратили свої функції методичних центрів, а їх автоматично перебрали на себе обласні бібліотеки, у т. ч. і ОБД "Юний читач".
Для надання належного рівня методичної та консультативної допомоги бібліотекам області, координації їх діяльності, вивчення, узагальнення і розповсюдження інноваційного бібліотечного досвіду, управління і моніторингу інноваційними процесами, пошуку і розробки нових моделей розвитку бібліотек регіону, оглядово-аналітичної роботи щодо діяльності бібліотек області, аналізу і прогнозування бібліотечної ситуації, підтримки системи підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів, впровадження новітніх технологій в практику роботи обласної бібліотеки та бібліотек області, організації діяльності бібліотек щодо реалізації регіональних та національних комплексних програм, організації виїздів на місця для надання практичної та методичної допомоги бібліотекам з найбільш актуальних питань бібліотечної роботи з дітьми для ОБД "Юний читач" нагальною стає потреба в організації відділу науково-методичної роботи та інноваційних технологій і відокремленні самостійного відділу краєзнавства, для чого виникає потреба у додатковій кількості штатних одиниць у кількості 3-х бібліотечних фахівців, а саме: завідувач відділу, провідний бібліотекар та бібліотекар І категорії, а також введення посади спеціаліста з інформаційних технологій та електронних ресурсів. Але, на жаль, в 2019 році бібліотека отримала відмову в збільшенні кількості штатних одиниць у зв’язку із відсутністю коштів в державному бюджеті, а в 2020 році питання фінансування стали ще гострішими. У зв’язку з економією коштів ми не змогли виконати поточний ремонт книгосховища, придбати нові меблі та малоцінний інвентар.
Бібліотека у 2020 році не отримувала періодичні видання через недофінансування.
Негативним наслідком для бібліотеки є рішення Запорізької обласної ради про проведення закупівель через «Прозоро» від 3000 грн.
Виконання цього пункту для нашого закладу є надзвичайно проблематичним в першу чергу через те, що у штаті не передбачена посада юриста чи економіста, якого можна призначити Уповноваженою особою з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти. Ці обов’язки виконує заступник директора як додаткове навантаження до виконання своїх прямих обов’язків. Вимога ж проводити закупівлі через електронну систему закупівель, починаючи від 3 тис. грн. тягне за собою збільшення цього навантаження в рази, бо потребує проведення безлічі процедур, які не завжди завершуються визначенням переможця, зокрема, і через небажання учасників брати участь в торгах на такі маленькі суми. Таким чином виникає потреба у проведенні повторних торгів, а заклад не має можливості вчасно забезпечити себе необхідним товаром і освоїти виділені кошти, що негативно позначається на організації обслуговування користувачів бібліотеки. Крім того, у зв’язку з економією бюджетних коштів, дозволу на відкриття ставки уповноваженої особи ми не отримаємо.
Закупівля товарів через електронний каталог "ProZorro Market", де можна було б вибрати перевіреного постачальника, також не вирішує питання повністю, позаяк цей ресурс має досить обмежений перелік товарів, зокрема, там відсутня бібліотечна техніка (читацькі формуляри, каталожні картки, щоденники роботи тощо), без якої неможлива організація роботи по обслуговуванню користувачів, а також книги для поповнення бібліотечних фондів. При проведенні ж спрощеної закупівлі переможцями часто виявляються недобросовісні учасники, які демпінгують ціни під час проведення аукціону, а потім поставляють або неякісний товар, або вимагають збільшення суми договору, посилаючись на інфляцію, що аж ніяк не сприяє економії бюджетних коштів і порушує закон.
Крім того, у електронному каталозі "ProZorro Market" зовсім не передбачена закупівля послуг.
Вимога проведення закупівлі послуг від 3 тис. грн. через електронну систему також викликає багато незручностей, зокрема щодо обслуговування, системи пожежної безпеки чи бібліотечної електромережі, що забезпечують технічну безпеку закладу. В разі аварійної ситуації ми не зможемо вчасно звернутися до організацій, що технічно обслуговують ці ділянки, бо процедура закупівель від 3000 грн. не дає можливості відреагувати на аварію миттєво і може затягнутися не на один місяць.
Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook та Інстаграм, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д», має власний сайт zobd.zp.ua.
За даними лічильника сайту бібліотеки протягом 2020 року ми маємо 3335 активних користувачів, за даними Google – кліків 45,8 тисяч, показів -580 тисяч.
Фінансово-господарська діяльність
У 2020 році план асигнувань складав 4737697,00 грн, отримали за загальним фондом – 4210449,01 грн., в тому числі - оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 3756452,64 грн.,за планом – 3891348,00 грн.
Оплата енергоносіїв – план- 364019,00 грн . Результат на кінець року – 172233,58 грн.
Оплата послуг – план 221588,00 грн. Використано кінець року – 160819,87 грн.
Оплата товарів – план 231956,00 грн. На кінець року – 106710,95 грн.
План надання платних послуг – 15500 грн. У зв’язку із запровадженням карантину знято 5100 грн. Виконано 10400 грн. в повному обсязі.
Благодійні, спонсорські внески ( дарування книг) склали -72479 грн.
Протягом року бібліотекарі намагалися створити для відвідувачів закладу затишне і безпечне середовище, хоча нові меблі, комп’ютерна техніка не закуповувались. Планувався, але у зв’язку з економією коштів не був виконаний поточний ремонт книгосховища. На капітальні видатки кошти не виділялись.
На кінець року у зв’язку з недовиконанням дохідної частини обласного бюджету залишилась не погашена кредиторська заборгованість за 2020 рік у сумі 5000,24 грн., з яких 265 грн. - кошти на проїзд міським транспортом для працівників бухгалтерії та 4735,24 грн. – послуги управляючої компанії «Запоріжремсервіс» за грудень. Оплачена дебіторська заборгованість – 44 109, 14 грн.- передплата періодичних видань за 1 півріччя 2021 року. Термін погашення –до 30.06.2021р. Інша дебіторська заборгованість не допускалась.
Тож, попри складний час, а вірніше, всупереч зовнішнім обставинам, бібліотека для дітей продовжує працювати, запроваджує нові форми популяризації книги та читання, і вірить, що всі негаразди минуть, бо за словами відомого всім письменника Ніла Геймана, бібліотеки залишаються місцем, де панує свобода. Свобода читати, свобода думок, свобода спілкування.
В. о. директора
Лариса ДАНИЛОВА
Протягом 2019 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженою Указом Президента України від 13.10.2015р. № 580/2015 та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека – ХХI», а також враховуючи важливість ролі бібліотек, як складової частини культурно-освітньої галузі та нові соціально-культурні реалії, що вимагають вироблення нового стилю у підходах до обслуговування читачів і користувачів, комунальний заклад «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради у 2019 році будував свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій. Головною метою бібліотека вбачала створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, а також інформаційну підтримку школярів у підготовці до шкільних занять та в їх самоосвіті.
На 01.01.2020 року загальний фонд бібліотеки складає 131 855 примірників, в тому числі:
Книги – 120 035примірників,
періодика – 9 230 примірник,
аудіовізуальні матеріали – 2 171 примірник,
електронні документи – 419 примірників.
Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 2144 примірники книг на загальну суму 200 383,88 грн. Із них за рахунок програми «Українська книга», подарованих читачами та взамін втрачених 621 примірник на суму 52 849,28 грн., а за рахунок коштів обласного бюджету у 2019 р було придбано 1523 примірники книг на загальну суму 147 534, 60 грн. ( Закупівля дитячої, довідкової, художньої літератури здійснювалась через «Prozzoro», переможець допорогових закупівель НВП «Фактор», на зекономлені гроші був укладений прямий договір з ПП «Одесакнига»).
За кошти загального фонду бюджету у 2019 році здійснена передплата періодичних видань на суму 61 952грн. : 1 півріччя – 33 000 грн., 2 півріччя – 28 952 грн.
Бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, розширила коло бібліотечних послуг, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.
За результатами основних показників роботи КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці.
Протягом року бібліотека активно співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50,62, ; навчальними закладами Широківської ОТГ, Біленьківської ОТГ, Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, інтернатом №7, Козацьким ліцеєм, школою-інтернатом «Світанок», Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області , міським Палацем дитячої та юнацької творчості, міським творчим об'єднанням «Колорит», Запорізьким музичним училищем ім. П. Майбороди, Запорізькими дитячими музичними школами №1,2,3,5, Запорізькою дитячою художньою школою, Запорізьким обласним товариством турецької культури «Туран», ГО «Союз єменців України Аль-Йаман», обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.
Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проєктів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського фестивалю «Книгоманія-2019», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2019».
Реалізовувались загальнобібліотечні проєкти «В єднанні сила й міць держави», «Острів Читалія, або підкорення книжкового простору», «Дивовижний сад мистецтва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів».
Іміджевими заходами для бібліотеки стало проведення заходів до 80-річчя бібліотеки в статусі обласної: бібліоальманаху «Юний читач» в координатах часу», участь у якому взяли ветерани бібліотечної справи, представники громадськості, у гості також завітали: заступник генерального директора Національної бібліотеки України для дітей Людмила Полікарпова, головний спеціаліст Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Ірина Пономаренко, голова профспілки працівників культури Запорізької області Олена Бойко, а також колеги бібліотек для дітей міста та області. Була підготовлена фотоекспозиція з однойменною назвою , яка висвітлила історію закладу від заснування до сьогодення. Порадувала читачів і виставка-автограф «На добру згадку юним читачам», яка ознайомила відвідувачів бібліотеки з книгами, що зберігаються у фонді закладу, які надійшли в дар від відомих письменників з їхніми побажаннями читачам за всі роки існування бібліотеки в статусі обласної. 80-річчю Обласної бібліотеки для дітей та Запорізької області був присвячений обласний читацький марафон «Книжковий всесвіт дитинства», який традиційно проводиться з січня по квітень. Підведення підсумків відбувалось на базі «Юного читача», і переможці – лідери читання – учні 7 класів мали можливість поїхати до Львова на дитячий фестиваль «Книгоманія», а учні 6 –х класів – на Всеукраїнський фестиваль «Лідер читання 2019», який в цьому році проводився на базі Одеської обласної бібліотеки для дітей. Почесним гостем фестивалю став голова запорізької СПУ Олександр Медко, який подарував бібліотеці книги запорізьких авторів, виданих за сприяння ЗОДА та ЗОР. Переможницею серед семикласників стала Стояновська Дар'я з Приморська, яка і поїхала на фестиваль «Книгоманія» до Львова, а шестикласник Пахолка Станіслав з Новомиколаївки став учасником «Лідера читання», відвідавши Одесу і «Молоду гвардію».
Завжди цікавим і насиченим є Тиждень дитячого читання, в рамках якого діти зустрілись з наймолодшим письменником України Микитою Лукашем, який за підтримки видавництва «Vivat» презентував для читачів бібліотеки свою книжку «Мішечок історій Мішковинки». В рамках Всеукраїнського проєкту « Україна читає дітям» побували у художній майстерні відомої запорізької мисткині Наталі Коробової, яка поділилася своїми враженнями від прочитаних в дитинстві книжок і розповіла про свої нові роботи. Відбулась інтерактивна зустріч з головним редактором дитячої газети «Клякса» та журналів «Бемс» та «Зайка» Ольгою Волковою та запорізьким письменником, автором «Автошки» Володимиром Грановським. Зацікавили читачів веселі літературні заходи за творами Іманта Зієдоніса, А. Ліндгрен, П. Треверс, Зірки Мензатюк, Всеволода Нестайка, малювали буквицю разом із співробітником обласного художнього музею Юлією Мартиненко, грали у літературні ігри та квестили бібліотекою.
Традиційним став загальнобібліотечний сімейний фестиваль «Відкриваєм двері в літо», що проводиться 1 червня до Міжнародного Дня захисту дітей. На юних відвідувачів та їхніх батьків чекали цікаві заходи, майстер-класи, консультації спеціалістів Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, зустріч із запорізькою поеткою Яною Яковенко. Ще на дітей чекало чимало цікавих локацій і захоплююча зустріч з творцями об’ємних книг Pop-up book, викладачами Мелітопольського Державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького Ганною і Олександром Брянцевими та Ганною Чемерис.
В цьому році фестиваль розширив свої межі. В червні працівники бібліотеки активно співпрацювали із пришкільними таборами, закладами освіти Біленьківської та Широківської ОТГ, а в липні та серпні організували для дітей і дорослих «Літні читацькі пікніки», які проводились щовівторка у парку Металургів і слугували залученню дітей до читання та активного відпочинку.
В червні 2019 р. протягом трьох днів, з виїздом на один день до Мелітопольської міської бібліотеки для дітей, обласна бібліотека для дітей "Юний читач" Запорізької обласної ради під патронатом Української асоціації працівників бібліотек для дітей та Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА приймала Х Міжрегіональний ярмарок бібліотечних інновацій "Бібліокре@тив – 2019". До Запоріжжя з’їхались дитячі бібліотекарі з 11-ти областей України, щоб "продати" свої цікаві, нестандартні, інноваційні ідеї, спрямовані на максимальне осучаснення організації бібліотечного обслуговування юних читачів своїх бібліотек та прозвітувати про реалізацію ідей, "куплених" минулого року в Полтаві.
Всього на цьогорічному ярмарку було представлено 41 ідею. Це ідеї, які охоплюють різні аспекти бібліотечної діяльності: організацію дозвілля дітей, популяризацію книги та читання, використання інформаційних ресурсів тощо. Представлялись також готові електронні продукти: розробки віртуальних та настільних ігор, відеороликів та ін.
Всього бібліотеками було "куплено" 32 ідеї, які протягом року будуть втілюватись в дитячих бібліотеках Запоріжжя, Херсона, Полтави, Кременчука, Мелітополя, Ізмаїла, Києва, Маріуполя, Харкова, Дніпра, Кропивницького, Миколаєва.
Всі ідеї від Запорізької області, а їх було п’ять, три – від "Юного читача" та дві – від дитячої бібліотеки м. Енергодар, були продані. Навзаєм придбали аж чотирнадцять ідей, які плануємо втілювати у себе і в бібліотеках для дітей області.
Крім того, Запорізька обласна бібліотека для дітей "Юний читач" за ідею блікфангу "Фантастичні книги і де їх шукати", до якої додавалась ще й віртуальна гра "В країні Магії і Чарівництва" посіла 3 місце в рейтинговому голосуванні кращих ідей року.
Крім гідної організації роботи, для учасників "Бібліокре@тиву" була підготовлена цікава пізнавальна програма до 80-річчя Запорізької області, яка дозволила познайомитись із культурою та історією Запорізького краю. Учасники Ярмарку побували на о. Хортиця, Дніпрогесі, відвідали Національний історико-археологічний заповідник «Кам'яна могила» та історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».
Велике значення приділяється в бібліотеці візуальному розкриттю інформаційних ресурсів: був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Ювілейний літературний акорд», «Письменники рідного краю дарують нам творів розмай» ( за творами письменників-ювілярів 2019 р.), виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Особливою популярністю користувались виставка-інсталяція «Подорож до Піднебесної» до року Китаю в Україні, виставка-реквієм «Мужність, приречена на безсмертя» до Дня Гідності та Свободи, виставка – панорама «Запорізька область на мапі України» до 80-річчя утворення Запорізької області, фотоекспозиція «Юний читач» у координатах часу» до 80-річчя бібліотеки у статусі обласної, виставки-подорожі в рамках загальнобібліотечного проєкту «Європейський експрес», а за сприяння ГО «Молодіжна альтернатива» та від Представництва ЄС в Україні був оформлений куточок Європейського Союзу «ЄС на книжковій полиці». Такі європейські куточки були оформлені в усіх бібліотеках для дітей області. В рамках творчого проєкту «Дивовижний сад мистецтва» за участю творчого об'єднання «Колорит», Запорізької дитячої художньої школи, Вільнянської дитячої художньої школи були презентовані виставки-експозиції в бібліотечній художній галереї, а саме «Кольоровий небосхил»( персональна виставка художника Ольги Дараган – члена міського творчого об'єднання «Колорит»), «Мальований світ» ( персональна виставка картин Марії Герасименко; в рамках підтримки обдарованої молоді м. Запоріжжя), «Кольорові перевтілення» ( виставка робіт вихованців Вільнянської художньої школи), «Диво-звірі» ( за мотивами творів М. Приймаченко, виставка малюнків вихованців Запорізької дитячої художньої школи), «Світлий пензель»( персональна виставка Андрія Шмиріна – члена ТО «Колорит»).
Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.
У 2019 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках державної цільової програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та загальнобібліотечного проєкту « В єднанні сила й міць держави» пройшли заходи за участі волонтерів, учасників АТО та ООС, майданівців: «І зупинилось серце молоде, щоб вічно билось серце України» (до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні), «Славимо захисників України!»( до Дня захисника України), «Моя соборна, вільна, незалежна» ( до Дня Соборності України), «Життя – мов спалах» ( до Дня пам'яті героїв Крут) та багато інших. Активними учасниками заходів стали ветерани та бійці АТО: Михайло Пиріг – голова Запорізької міської організації ветеранів АТО, Тимур Книш – майданівець, ветеран АТО, Михайло Преображенцев – голова ГО «Сотня самооборони Запоріжжя» , молоді майданівці Новицька Юлія, Ірина Ярко, Ярослав Храпський.
Незмінною популярністю серед читачів користувався проєкт «Європейський експрес», який знайомив відвідувачів з традиціями та культурою країн Європи. За результатами роботи в цьому напрямку був виданий збірник сценаріїв з досвіду роботи обласної бібліотеки для дітей «Юний читач» «Парад країн Європи». В 2019 році цей загальнобібліотечний проєкт був поданий на Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей в номінації «Організаційно-методична робота» і здобув диплом і кубок переможця.
Запрошувались для участі у заходах і національні товариства, що діють на території Запорізької області. Наприклад, Запорізький центр татарської культури «Алтин Ай» ( Ряхіма Ахмерова), Арабський культурний центр (Науфаль Хамдані) та студія арабського танцю «Басіма», представник німецького товариства молоді «Заммельзуріум» Катерина Коломоєць. При бібліотеці працюють курси турецької мови «Туран», діти –читачі бібліотеки взяли активну участь у конкурсі малюнків «Світ очима дітей», організованих Запорізьким обласним товариством турецької культури «Туран» та ГО «Союз єменців України Аль-Йаман».
Презентував свою книгу в бібліотеці «Щоби бути українцями – говорімо українською!» і відомий запорізький естрадний композитор-пісняр, співак, журналіст та громадський діяч Анатолій Сердюк. Старшокласникам було цікаво почути від людини, більш відомої їм своєю композиторською та виконавською діяльністю, думки про важливість збереження чистоти рідної мови, її неповторності, дотримання культури мовлення, правильного вживання українських слів та словосполучень.
Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління. В рамках Всеукраїнського проєкту « Я маю право» відбулись інтерактивні зустрічі з провідним спеціалістом Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області Людмилою Житняк, діяла виставка малюнків «Я маю право».
Цікаво та пізнавально пройшли правові тренінги для дітей і підлітків «Споживач - король ринку», які мали практичне значення і вчили учасників орієнтуватися в сфері товарів і послуг.
Приділяючи увагу екологічному та морально-етичному вихованню, на заходах в бібліотеці побували краєзнавець Віктор Петроченко, науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» Михайло Муленко, мандрівник та письменник Володимир Супруненко. Реалізується в бібліотеці і еко-культурний проєкт «Зацілований сонцем світ степовий. Екобібліотека», суть якого полягає в створенні Червоної книги Запорізького краю у малюнках дітей, які будуть презентуватися в бібліотечній галереї в січні 2020 року.
Бібліотека давно вже стала центром громади, тому тут можна не тільки взяти чи обміняти книги, а й з користю провести своє дозвілля. У 2019 році всього в бібліотеці було проведено 996 заходів, із них 39- поза межами бібліотеки. Всього 33 488 осіб відвідали масові заходи, із них 1899- поза межами закладу .
Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працюють безкоштовні гуртки та студії: «Speaking chickens”
( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спілкування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, «Шахова думка» - для любителів цієї інтелектуальної гри, в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчаються живопису. В п’ятницю збирається театральна бібліостудія «Чарівна маска», учасники якої під керівництвом бібліотекаря 1 категорії Богдана Романенка взяли участь у IV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі талантів "MUZA", організованому Громадським об’єднанням "Муза" за сприяння Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради та районної адміністрації по Олександрівському району м. Запоріжжя.
Вікторія Бабкіна та Анастасія Бойко отримали ГРАН-ПРІ!!! у номінації "Театральне мистецтво" за виконання номеру під назвою "Про те, що турбує…".
Не обійшло увагою поважне журі й індивідуальні номери дівчат. Вони стали лауреатами перших премій за виконання уривків з творів Астрід Ліндгрен "Пеппі Довгапанчоха" та «Міо, мій Міо».
З жовтня почала працювати «Мала Академія гномів, або Happy baby clab від Білосніжки”. Мета і завдання, які ставить перед собою керівник нового проєкту, методист 1 категорії Кругла Ксенія - через розвиток творчих здібностей дітей сприяти підвищенню їхньої самооцінки, допомогти, при необхідності, у профілактиці та психокорекції агресивності, замкнутості і тривожності, а також заняття мають на меті сприяти згуртуванню дитячого колективу, зниженню конфліктності, розвитку у дітей емпатії, спостережливості, пізнавальних та емоційно-мотиваційних процесів.
Форми індивідуальних занять різноманітні, це: психогімнастика і експрес-тести, дидактичні вправи і мовні та наочні ігри, завдання-роздуми і обмін думками, хвилинки-кольоринки і бесіди та етюди. І ще безліч цікавого… Зокрема, діти знайомляться з нетрадиційною зображувальною діяльністю – пробують малювати нитками, вологою аквареллю, бульбашками і, навіть, сіллю, використовуючи при цьому пальчики, соломинки тощо.
Заняття проводяться у зручний для дітей і батьків час на безоплатній основі.
На часі був і арт-проєкт «Всякому серцю – любов і тепло» - проведення занять з арт-терапії за програмою «Heart» для дітей і дорослих, що перебувають у складних життєвих обставинах.
Традиційно, у 2019 році обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР була координатором у Запорізькій області Всеукраїнських творчих конкурсів. Так, активними були діти і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули». Перше місце в Україні в номінації « І в кожному із нас живе філософ» посіла Коваль Ольга із смт. Веселе, а твір Панасенка Олександра в номінації «Безмежний світ моєї уяви» із с. Костянтинівка Мелітопольського району разом із творами переможців був опублікований у збірнику творів «Творчі канікули», виданому Національною бібліотекою України для дітей. Участь дітей області у творчих Всеукраїнських конкурсах стала можливою завдяки збереженню мережі дитячих бібліотек області.
Протягом року колектив КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР намагався шукати позабюджетні кошти, писав грантові проєкти У 2019 році поданий до УКФ проєкт сімейного бібліотечного фестивалю «Відкриваємо двері в літо», що традиційно проводиться до Міжнародного Дня захисту дітей, розширили рамки реалізації задуманого до вересня, включили нові форми роботи з дітьми по залученню до книги та читання, але наш проєкт, пройшовши успішно технічний відбір, не набрав необхідної кількості балів під час оцінки його експертами. Ми вважаємо, що УКФ треба переглянути підходи до оцінювання проєктів: їх значущість та актуальність можуть оцінити тільки фахівці бібліотечної справи, а не просто інші спеціалісти дотичні до культури.
КЗ “Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2020 року мережа спеціалізованих бібліотек для дітей Запорізької області складає 38 бібліотек, в тому числі 1 – обласна бібліотека для дітей «Юний читач», 17 – Централізована бібліотечна система для дітей м. Запоріжжя та 20 бібліотек по області, з яких 10 увійшло до складу ОТГ:
3 міських рад: Гуляйпільська, Оріхівська, Приморська;
5 селищних рад: Більмацька, Веселівська, Михайлівська, Чернігівська, Якимівська;
2 сільські: Великобілозерська та Комишуваська.
З 2017 року, на жаль, втрачена Андріївська районна бібліотека для дітей Бердянського району, а у 2019 році – Приазовська районна бібліотека для дітей.
КЗ "Запорізька обласна бібліотека для дітей "Юний читач" ЗОР відповідно до Статуту є організаційно-методичним та координаційним центром існуючої спеціалізованої системи бібліотечного обслуговування дітей області. Виходячи з цього ОБД "Юний читач" здійснює роботу в кількох напрямках.
Забезпечення літературою. Наша книгозбірня здійснює бібліотечне обслуговування дошкільників, учнів загальноосвітніх шкіл, керівників дитячого читання обласного центру стаціонарно. Крім того, за попередніми замовленнями, надає в користування видання із своїх фондів через МБА (міжбібліотечий абонемент) користувачам бібліотек Запорізької області. На жаль, через дороговизну поштових відправлень, ця послуга в останні роки не є надто поширеною, проте все ж нею користувались, наприклад, читачі Запорізького, Вільнянського, Новомиколаївського районів, міст Токмака та Мелітополя.
Крім того, як координаційний центр ОБД "Юний читач" розподіляє літературу, отриману для дитячих бібліотек області. Хоч забезпечення літературою дитячих бібліотек області відбувається централізовано через обмінний фонд ЗОУНБ, проте для дитячих бібліотек області були також замовлені 200 примірників книг «Усна історія російсько-української війни (2014-2016 рр.)», «Усна історія російсько-української війни (2014-2018 рр.)» та 2 томи книги «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» (випуск 3), видані Українським інститутом національної пам'яті, які були передані в бібліотеки для дітей області.
Крім того, в рамках проєкту «Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні» від ГО «Молодіжна альтернатива» 16 дитячих бібліотек області ( з них 6 бібліотек ОТГ) до Дня Європи отримали комплекти адаптованих для дітей книг та іншу наочність для облаштування в бібліотеках інформаційних куточків ЄС для організації інформаційно-просвітницької роботи з дитячою та підлітковою аудиторією.
Творчі конкурси, обласні заходи. Бібліотека координує та методично забезпечує проведення в бібліотеках для дітей області Всеукраїнських конкурсів, організує роботу в рамках Національних проєктів. Так, успішно працює в області Національний проєкт "Україна читає дітям". Успішним і популярним протягом багатьох років залишається проєкт на визначення кращих читачів-дітей області. Це Всеукраїнські конкурси «Книгоманія» від Форуму видавців та «Лідер читання» від НБУ для дітей. Заходи в рамках цих проєктів проходять у формі обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», а обласні тури завжди на високому рівні проходять на базі ОБД "Юний читач". Переможці стають учасниками святкових заходів у Львові. Позаминулого року були ще й в Херсоні, минулого року в Одесі. Так, у цьому році до читацького марафону-конкурсу, що був присвячений 80-річчю Запорізької області долучилось 248 бібліотек області різних рівнів: сільських, районних, міських, бібліотек ОТГ, залучено до участі 2199 дітей, 20 з яких мали змогу приїхати на обласний фінал 24 квітня. Переможці марафону - Стояновська Дар'я з Приморська та Пахолка Станіслав з Новомиколаївки стали «Лідерами читання-2019» і представляли Запорізьку область на дитячому фестивалі «Книгоманія» у Львові та на Всеукраїнському фестивалі «Лідер читання-2019» в Одесі.
Організовуємо в області також проведення інших Всеукраїнських конкурсів, ініційованих Національною бібліотекою України для дітей, зокрема, літературних конкурсів «Творчі канікули», «Діти єднають Україну». Створюємо обласний оргкомітет, аналізуємо роботи, відбираємо кращі для участі у Всеукраїнських турах. Як правило, дитячі бібліотеки, як і наша обласна, беруть у них найактивнішу участь та отримують призові місця. Долучаються і дитячі бібліотеки ОТГ. Найбільш активними в цьому напрямку є бібліотеки для дітей Веселівської, Оріхівської, Гуляйпільської ОТГ.
ОБД "Юний читач" також методично забезпечує проведення в області Всеукраїнського тижня дитячого читання. Розробляємо рекомендації, поради, пропонуємо сценарії заходів.
Іміджевим для бібліотеки став щорічний сімейний бібліофестиваль «Відкриваєм двері в літо», в якому беруть участь не тільки читачі і мешканці міста, а й усієї області.
Щороку організовуємо ще й регіональні конкурси серед дитячих бібліотек області. В 2019 році в «Юному читачі» запроваджено обласний конкурс на кращу бібліотечну інновацію з метою залучення працівників бібліотек для дітей до творчого пошуку, створення та запровадження інноваційних форм і методів роботи щодо просування книги та читання, задоволення запитів на книгу та інформацію, розкриття ідейних, наукових, художніх цінностей книжкових фондів; духовного, інтелектуального, творчого і пізнавального розвитку особистості юного користувача; відбір та представлення кращих інновацій на X Міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліокре@тив2019», що відбувся на базі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР; підвищення професійного рівня бібліотечних працівників, покращення змісту і якості роботи бібліотек області з користувачами-дітьми.
Вважаємо, що проведення таких конкурсів стимулює бібліотекарів до пошуку цікавих форм популяризації книги. За результатами конкурсів, як правило, випускаємо матеріал з досвіду роботи.
Семінари, навчання. Бібліотека організовує заходи з професійного навчання працівників дитячих бібліотек. На жаль, через обмеженість коштів на місцях, коли працівники бібліотек не мають грошей на відрядження, проводимо один семінар на рік, але програму будуємо таким чином, щоб охопити максимальне коло питань, які цікавлять працівників дитячих книгозбірень, в тому числі і бібліотеки ОТГ. Як правило, це дводенний семінар-практикум, на який запрошуються заступники директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючі районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотеками для дітей ОТГ. У 2019 році обговорювалась тема «Бібліотека для дітей в системі соціальних зв’язків регіону. Нові моделі організації бібліотечного обслуговування». В роботі семінарів беруть активну участь провідні бібліотечні фахівці області, викладачі ЗНУ та Інституту післядипломної педагогічної освіти, громадські діячі, письменники. Цьогоріч хедлайнерами семінару стали завідувач кафедри реклами і зв’язків з громадськістю Інституту журналістики і масової комунікації класичного приватного університету, професорка, доктор наук з соціальних комунікацій Інна Пенчук та голова Правління обласної громадської організації "Дивосвіт", директор єврейського общинного центру "Мазаль ТОВ" Інесса Носенко, які давали практичні поради щодо написання власних проєктів, участі у грантовій діяльності, налагодженні комунікативних зв’язків з громадськими організаціями з метою побудови нової моделі співіснування бібліотеки і громади.
У 2019 році, в травні, за планом НБУ для дітей спільно з Центром неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв на базі НБУ для дітей відбулись проблемно-цільові навчання «Бібліотеки для дітей в культурно-освітньому просторі України: перспективи та шляхи розвитку в умовах децентралізації» для директорів та заступників директорів ЦБС для дітей та « Бібліографічна діяльність як експертна система і дієвий помічник в організації читання дітей» для завідувачів відділами довідково-інформаційного обслуговування. Але поїхати до Києва змогли тільки ті, хто мав кошти на відрядження, адже навіть на заходи і семінари, що проводяться КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР, більшість керівників дитячих бібліотек області приїжджають власним коштом.
На жаль, не маємо можливості запровадити такі новітні форми спілкування як вебінари, скайп-конференції, бо доступ до мережі Інтернет не мають половина дитячих бібліотек, а в деяких з тих, що мають, він буває відключений через складне фінансове становище. В багатьох бібліотеках відключаються також і стаціонарні телефони, тому спілкуємось часто через мобільний зв’язок.
У зв’язку з обмеженим фінансуванням використовуємо інші форми спілкування, зокрема, індивідуальне консультування по телефону або через електронну скриньку. Практикується проведення індивідуального консультування працівників дитячих бібліотек у відділах ОБД "Юний читач". Зокрема, таке консультування неодноразово проводилось з питань переходу на таблиці УДК та бібліотечної адвокації.
Видавнича діяльність. Як методичний центр бібліотека займається аналітичною діяльністю. Готуються щорічні статистичні звіти про діяльність бібліотек для дітей області, матеріали подаються до Національної бібліотеки України для дітей. За результатами звітів готуються також щорічні інформаційно-аналітичні огляди діяльності бібліотек для дітей області, які дають можливість узагальнити цікавий досвід, викласти інформацію про інновації тощо. Особливий розділ у них відводиться аналітиці по бібліотеках ОТГ. Крім того, ці аналітичні матеріали використовуються Національною бібліотекою, яка в свою чергу готує подібні огляди діяльності по бібліотеках України.
Щороку ОБД "Юний читач" займається випуском методико-бібліографічних матеріалів, які друкуються та розповсюджуються бібліотеками області. Готуються і видаються аналітичні та методико-бібліографічні, інформаційно-методичні матеріали, розробки сценаріїв до бібліотечних заходів, методичні рекомендації, прес-буклети, біобібліографічні довідки тощо. В 2019 році видано 17 найменувань методичних матеріалів, всього 595 примірників, для розповсюдження в усі дитячі бібліотеки області. Наприклад, «Майдан: живі скрижалі історії»( до 5-ої річниці Революції Гідності), «Європейський експрес» (підсумовуємо досягнуте). «Слава краю мого, наче повість безкрая…» (на відзначення 80-річчя Запорізької області), «Країна під небесами» (на відзначення року Китаю в Україні), «Розпущу крилаті думи на всю Україну» (до 250-річчя від дня народження українського письменника, фольклориста, етнографа і перекладача Пантелеймона Куліша), «Мандри книжковими столицями світу» ( методичні поради бібліотекарю), «І «Енеїди» владний сміх…» ( до 250-річчя від дня народження українського поета і драматурга Івана Котляревського), прес-буклет «Борець за українську незалежність» (до 380-річчя від дня народження І.Мазепи), біобібліографічна довідка «Його пісня поміж нас» (до 70-річчя від дня народження співака і композитора, Героя України В. Івасюка) тощо. Всі розроблені методичні матеріали розміщені на сайті бібліотеки в розділі «Методична робота».
Щороку готуємо також методичні рекомендації на допомогу плануванню роботи бібліотек: календарі знаменних та пам’ятних дат, списки ювілейних дат Запорізької області, поради щодо планування роботи на прийдешній рік: «Дата з календарної сторінки», «Календар знаменних і пам’ятних дат», «Відомі ювілейні дати Запорізької області», «Інноваційне і традиційне в роботі бібліотек для дітей – вимога часу. Поради до планування роботи на наступний рік».
Практикуємо також випуск матеріалів з досвіду роботи бібліотек, зокрема із серії "Кращий сценарій року". Підготовлені і розміщені дві віртуальні виставки.
Виїзди до бібліотек області. Щороку планується та здійснюється до 10 виїздів до бібліотек для дітей області, у т. ч. з метою комплексного вивчення діяльності бібліотек (спільно з ЗОУНБ ). На жаль, через економію коштів не завжди вдається виконати всі заплановані виїзди, але використовуємо найменшу нагоду. Виїзди співробітників бібліотеки здійснюються з метою ознайомлення з роботою бібліотек для дітей області та наданням методичної допомоги, а саме, приділяється увага правильності розстановки фонду, рекласифікації фонду у зв'язку з переходом на УДК, звертається увага на правильне ведення бібліотечної документації, роботі з довідково-бібліографічним апаратом (ДБА), надаються методичні рекомендації з організації читання та проведення масових заходів, приділяється увага візуальному розкриттю інформаційних ресурсів, проводяться консультації з проведення переобліку та списання документів. В 2019 році здійснені виїзди до Бердянської ЦБС ( філії, що обслуговують дітей № 9,10), селищної бібліотеки в с. Андріївка Бердянського району, до дитячої бібліотеки «Мальвіна» м. Мелітополь, до Вільнянської районної бібліотеки для дітей, ЦБС м. Запоріжжя, бібліотеки для дітей КУ «Централізована бібліотечна система» Гуляйпільської міської ради.
Соціологічна робота. Займається бібліотека і соціологічними дослідженнями. Так, щороку беремо участь у Всеукраїнських соціологічних дослідженнях "Краща книга року" та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу в бібліотеках України для дітей». Результати анкетувань передаються до Національної бібліотеки України для дітей з метою узагальнення даних, публікації у фахових виданнях.
Працює наша бібліотека і з громадами, які не мають спеціалізованих бібліотек для дітей чи дитячих відділів. Таким, зокрема є Запорізький район, в якому немає спеціалізованих бібліотек для дітей. Для забезпечення та надання методичної допомоги та проведення спільних заходів були укладені на 5 років договори про співпрацю з Широківською ОТГ та Біленьківською ОТГ. Ці договори передбачають створення культурно-освітнього простору, яким передбачено відвідування дітьми заходів в обласній бібліотеці для дітей «Юний читач», виїзди працівників бібліотеки до шкіл, бібліотек ОТГ, дитячих пришкільних таборів для проведення заходів, презентацій, майстер-класів, для взаємної участі в конференціях та семінарах з обміну досвідом по залученню дітей до книги та читання.
КЗ "ЗОБД "Юний читач" ЗОР робить надзвичайно багато для того, щоб допомагати бібліотекам займатись розповсюдженням духовної культури серед дітей, формуванням потреб у читанні, розкритті можливостей особистості, залишатись центрами спілкування і дозвілля дітей і підлітків.
Проте, на заваді цьому постають деякі труднощі і, в першу чергу, це – нестача кадрів. У свій час, на початку 2000-них років, через збільшення попиту на літературу рідного краю, проведення бібліотечних заходів краєзнавчого характеру виникла потреба у виокремленні в ОБД "Юний читач" відділу краєзнавства. Через відсутність вільних одиниць у штатному розписі і, в першу чергу, посади завідувача відділу, науково-методичний відділ був реорганізований у відділ науково-методичної роботи та краєзнавства. В результаті такої реорганізації без збільшення чисельності штатних одиниць у відділі (завідувач, провідний методист та методист І категорії), об’єм виконуваної роботи значно розширився – додались обов’язки веденням довідково-бібліографічного апарату з питань краєзнавства, організація та проведенням масової роботи, обслуговуванням користувачів, виконання довідок та запитів на краєзнавчу літературу тощо, що в свою чергу призвело до ускладнень організації кваліфікованого науково-методичного супроводу діяльності бібліотек для дітей області, у т. ч. і бібліотек ОТГ. При цьому слід враховувати ще й ті обставини, що в районах, де утворились по кілька громад, районні (тепер вже в минулому) бібліотеки втратили свої функції методичних центрів, а їх автоматично перебрали на себе обласні бібліотеки, у т. ч. і ОБД "Юний читач".
Для надання належного рівня методичної та консультативної допомоги бібліотекам області, координації їх діяльності, вивчення, узагальнення і розповсюдження інноваційного бібліотечного досвіду, управління і моніторингу інноваційними процесами, пошуку і розробки нових моделей розвитку бібліотек регіону, оглядово-аналітичної роботи щодо діяльності бібліотек області, аналізу і прогнозування бібліотечної ситуації, підтримки системи підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів, впровадження новітніх технологій в практику роботи обласної бібліотеки та бібліотек області, організації діяльності бібліотек щодо реалізації регіональних та національних комплексних програм, організації виїздів на місця для надання практичної та методичної допомоги бібліотекам з найбільш актуальних питань бібліотечної роботи з дітьми для ОБД "Юний читач" нагальною стає потреба в організації відділу науково-методичної роботи та інноваційних технологій і відокремленні самостійного відділу краєзнавства, для чого виникає потреба у додатковій кількості штатних одиниць у кількості 3-х бібліотечних фахівців, а саме: завідувач відділу, провідний бібліотекар та бібліотекар І категорії, а також введення посади спеціаліста з інформаційних технологій та електронних ресурсів. Але, на жаль, в 2019 році бібліотека отримала відмову в збільшенні кількості штатних одиниць у зв’язку із відсутністю коштів в державному бюджеті.
Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook та Інстаграм, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д», має власний сайт zobd.zp.ua.
Фінансово-господарська діяльність
У 2019 році затверджено кошторис у сумі 4528395,00 грн, оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 3543430,00 грн., використання товарів робіт і послуг 979595,00 грн., із них оплата комунальних послуг та енергоносіїв 403110,00 грн. План надання платних послуг – 15500 грн. виконано в повному обсязі.
Протягом року бібліотекарі намагалися створити для відвідувачів закладу затишне і безпечне середовище. В читальному залі відділу обслуговування учнів 5-9 кл. здійснено редизайн приміщення з облаштуванням зони комфортного читання: придбано сучасні корпусні меблі та кутовий диван, виконано поточний ремонт коридору і остаточно завершено ремонт туалетів , виконано поточний ремонт читального залу відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 кл., ремонт підлоги відділу краєзнавства. Всього за 2019 рік поточних ремонтів виконано на суму 120000,00 грн., виконано монтаж пожежної сигналізації (дообладнання) в підвальних приміщеннях бібліотеки на суму 22947,26 грн., виконані послуги із побудови, створення та впровадження системи відеоспостереження на суму 29833,00 грн. На кінець року у зв’язку з недовиконанням дохідної частини обласного бюджету ( лист ЗОДА від 13.11.2019 р. № 08-20/3273 , лист Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА від 13.11.2019 р. № 01.2-32/1939) виникла кредиторська заборгованість у сумі 32534,44 грн. На жаль, були зняті фінансові зобов’язання на попередню оплату періодики на 1 півріччя 2020 року, бібліотека залишилась без газет і журналів. Дебіторська заборгованість не допускалась.
в. о. директора
Л. ДАНИЛОВА
Протягом 2018 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженою Указом Президента України від 13.10.2015р. № 580/2015 та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу».
Бібліотека будувала свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій.
На 01.01.2019 року загальний фонд бібліотеки складає 132 685 примірників, в тому числі:
книги – 120 492 примірники,
періодика – 9 603 примірники,
аудіовізуальні матеріали – 2 171 примірник,
електронні документи – 419 примірників.
Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 402 примірники книг на загальну суму 33 167,68 грн. за рахунок програми «Українська книга», подарованих читачами та отриманих взамін втрачених. За рахунок коштів обласного бюджету у 2018 р. за кодом 3110 книги не придбавалися і гроші на поповнення фонду бібліотеки не виділялись.
За кошти загального фонду бюджету у 2018 році здійснена передплата періодичних видань на суму 119 530,28 грн., в цілому 291 назва газет і журналів.
Бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, розширювала коло бібліотечних послуг, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.
За результатами основних показників роботи КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці.
Протягом року бібліотека активно співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50, 62, 66; Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, інтернатом №7, обласним багатопрофільним санаторієм, міським Палацом дитячої та юнацької творчості, центром дитячої творчості Вознесенівського району, Запорізькими дитячими музичними школами №1, 3, Запорізькою дитячою художньою школою, обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.
Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проектів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського фестивалю «Книгоманія – 2018», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2018».
Реалізовувались загальнобібліотечні проекти «В єднанні сила й міць держави», «Острів Читалія, або підкорення книжкового простору», «Дивовижний сад мистецт-ва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів».
Іміджевим заходом для бібліотеки стало проведення обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», який традиційно проводиться з січня по квітень. Підведення підсумків відбувалось на базі «Юного читача», і переможці – лідери читання – учні 6, 7 класів мали можливість поїхати до Львова на дитячий фестиваль «Книгоманія». Переможці від Запорізької області – шестикласниця Супрун Аріна із Великої Білозерки та семикласниця Мирошник Єлизавета з Гуляйполя скористались такою можливістю і побували в травні у Львові
У 2018 році був проведений перший Всеукраїнський конкурс «Лідер читання –2018», що відбувся за підтримки Українського культурного фонду на базі Херсонської обласної дитячої бібліотеки ім. Дніпрової Чайки. Шестикласниця з Приморська Стояновська Дар'я, що посіла II місце в обласному читацькому марафоні, взяла участь у програмі «Бібліокемп лідерів читання» в Херсоні у вересні.
Завжди цікавим і насиченим в бібліотеці є Тиждень дитячого читання. Цьогоріч в його рамках діти зустрілись з письменниками Запорізького краю Олександром Виженком, Валентином Терлецьким, Наталією Мацієвською, українською письменницею Наталією Дев'ятко ( м.Дніпро), чиї твори увійшли до шкільної програми, презентувалась книга авторки «Скарби примарних островів». Відбулась інтерактивна зустріч з головним редактором дитячої газети «Клякса» та журналів «Бемс» та «Зайка» Ольгою Волковою.
Зацікавили читачів веселі літературні заходи за творами Зірки Мензатюк, Всеволода Нестайка, квести разом з Гаррі Поттером, літературні ігри та екскурсії бібліотекою
Традиційним став загальнобібліотечний сімейний фестиваль «Відкриваєм двері в літо», що проводиться 1 червня до Міжнародного Дня захисту дітей. На юних відвідувачів та їхніх батьків чекали цікаві заходи, майстер-класи, консультації спеціалістів Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
Протягом зимових та літніх канікул в бібліотеці діяли програми по залученню дітей до читання, організовувались масові заходи за участю Центрів позашкільної освіти, дитячих музичних шкіл, художньої школи.
Щорічно працівники бібліотеки виїжджають для проведення заходів з популяризації книги та читання до створених ОТГ. У 2017 році побували у Широківській ОТГ, у 2018 році – в пришкільних літніх таборах Біленківської ОТГ та зустрічали школярів із Долинської ОТГ у себе в бібліотеці.
Велике значення приділяється в бібліотеці візуальному розкриттю інформаційних ресурсів: був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Ювілейний літературний акорд» ( за творами письменників-ювілярів 2018 р.), виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Особливою популярністю користувались виставки-інсталяції «Подорож до країни європейських мов», «Зимова казка», «Безсмертя козацької звитяги». Новою формою в організації виставок стала виставка на roll-up стендах «Тут ростуть діти», що розповідала читачам про сучасну шведську літературу для дітей і була організована за сприяння посольства Швеції в Україні. Відбулась зустріч за «круглим столом», участь у якій взяли Надзвичайний і Повноважний посол Швеції в Україні – пан Мартін Хагстрьом, керівник проектів в галузі культури і освіти посольства Швеції в Україні пані Тетяна Некрасова, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА В. В. Мороко та депутат обласної ради Я. М. Криль. На зустріч були запрошені спеціалісти бібліотечної справи, психологи, викладачі, щоб обговорити питання розвитку сучасної дитячої літератури та актуальність для українських читачів тем, що піднімаються і висвітлюються на сторінках сучасної шведської літератури для дітей та підлітків: питання життя і смерті, гендерної рівності, інклюзії, нетрадиційної сім'ї.
Від Шведського посольства бібліотека отримала в подарунок 20 примірників книг шведських авторів, виданих в Україні, на загальну суму 2250 грн. Такі ж комплекти книжок отримали і ті бібліотеки, які прийняли у себе виставку «Тут ростуть діти». Це центральна бібліотека для дітей Запорізької міської ЦБС для дітей та Василівська ра-йонна бібліотека для дітей Запорізької області.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.
У 2018 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках державної цільової програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та загальнобібліотечного проекту « В єднанні сила й міць держави» пройшли заходи за участі волонтерів, учас-ників АТО та ООС, майданівців: «Зима, яка нас змінила» (до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні), «Я вітаю діда й тата з чоловічим справжнім святом» (до Дня захисника України), «Нам треба берегти свою країну – Соборну та єдину Україну» (до Дня Соборності України), «Крути: волі народної дзвін» ( до Дня пам'яті героїв Крут) та багато інших.
Активними учасниками заходів стали: ветерани та бійці АТО Олександр Таран, Олександр Дьяченко, В'ячеслав Зайцев, Олександр Фролов, Сергій Анушкін, Роман Гільов , молоді майданівці Ярина Геращенко, Ярослав Храпський, Юлія Новицька, Ірина Ярко, Маргарита Мартвод, волонтери Любов Леонова, Надія Мороз, Володимир Коляка, Любов Мороко, керівники козацького спортивного центру «Спас Яр» Михайло Преображенцев та Андрій Іванюк. Презентувалась книга «З Україною в серці» за участі автора Валентини Михайлової. Знімалась передача «Герої» (автор Олена Сиваш, ТРК «Запоріжжя»), учасниками якої стали Сергій Анушкін (55-а артбригада) та Богдан Романенко (доброволець).
Незмінною популярністю серед читачів користувався проект «Європейський експрес», який знайомив відвідувачів з традиціями та культурою країн Європи. За результатами роботи в цьому напрямку був виданий збірник сценаріїв з досвіду роботи обласної бібліотеки для дітей «Юний читач» «Парад країн Європи». В 2019 році цей загальнобібліотечний проект буде подаватись на Всеукраїнський конкурс обласних бібліотек для дітей в номінації «Організаційно-методична робота».
Запрошувались для участі у заходах і національні товариства, що діють на території Запорізької області, зокрема, Запорізький центр татарської культури «Алтин Ай», Арабський культурний центр (Науфаль Хамдані), Спілка поляків Запоріжжя «Полонія» та Єврейське культурне товариство.
Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління. В рамках Всеукраїнського проекту «Я маю право» відбулись інтерактивні зустрічі з провідним спеціалістом Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області Людмилою Житняк, діяла виставка малюнків «Я маю право».
Учні Запорізької області взяли участь у Всеукраїнському конкурсі проектів «Мої права – моє життя». Переможцями стали Савенкова Єлизавета (смт Веселе) за проект «Історія з життя… Або права дітей з інвалідністю на піклування, увагу і спілкування» – II місце та Марков Євген ( смт Веселе) за проект «Календар. Права дитини: Конвен-ція про права дитини» – III місце в Україні.
Спільно з ГО «Євроін» в КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР ведеться роз’яснювальна робота про необхідність сортування сміття та в приміщенні бібліотеки встановлені «Кольорові відра». Таким чином, всі відвідувачі закладу можуть долучитися до збору вторинної сировини.
Крім того, на заходах в бібліотеці побували відомі запорізькі екологи та натуралісти: Олеся Кулик та Олена Шелегеда. Остання презентувала «Книгу природи острова Хортиця. Знайомі незнайомці», написану в співавторстві з чоловіком – краєзнавцем і натуралістом Віталієм Шелегедою.
Бібліотека давно вже стала центром громади, тому тут можна не тільки взяти чи обміняти книги, а й з користю провести своє дозвілля. У 2018 році всього в бібліотеці було проведено 1079 заходів, із них 70 – поза межами бібліотеки. Всього масові заходи відвідали 32 199 осіб, із них 3383 – поза межами закладу.
Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працюють безкоштовні гуртки та студії: «Code Clab» – навчає дітей програмуванню та кодуванню, «Speaking chickens” ( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спіл-кування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, «Шахова ду-мка» – для любителів цієї інтелектуальної гри, а в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчаються живопису. По п’ятницях збирається театральна студія «Чарівна маска».
Активно працює і бібліотечна художня галерея. Протягом року тут виставлялися роботи вихованців Вільнянської дитячої художньої школи та її директора Станіслава Науменка, були презентовані: виставка «Барви ніжної душі» відомої художниці Ксенії Доброчинської, «Мандри творчості» члена спілки художників України Наталі Луцен-ко, фотоекспозиція «Там, де любов, там – життя» Олександри Ткаченко, «Кольоровий небосхил» члена творчого об'єднання «Колорит» Ольги Дараган, до Всеукраїнського Дня бібліотек була організована експозиція « Бібліотворчість у фокусі позитиву», яка складалася з робіт працівників бібліотеки, мали можливість виставити свої роботи і вихованці Запорізької дитячої художньої школи та учасники бібліотечної студії.
Традиційно, у 2018 році обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР була координатором у Запорізькій області Всеукраїнських творчих конкурсів. Так, 152 дитини нашої області взяли активну участь у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Рідна країна – безпечна країна» за правилами дорожнього руху. Переможцями стали Куріленко Анастасія (м. Гуляйполе), Спірідонова Єлизавета (смт. Веселе), Кльованік Анастасія (смт. Більмак). Переможці отримали дипломи і книги від громадського руху Миколи Томенка «Рідна країна», а всі учасники конкурсу – патріотичні світловідбиваючі флайтери, які вручив дітям народний депутат 6-го скликання, виконавчий директор «Потенціалу», представник «Рідної країни» в Запоріжжі – Валерій Григорович Крайній. Крім того, дякуючи В. Крайньому та С. Пшигоцькому, для всіх учасників заходу була організована безкоштовна екскурсія на Запорізьку кондитерську фабрику.
Не менш активними були діти і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули». Перше місце в Україні в номінації «І в кожному із нас живе філософ» посіла Крупинська Віра із смт. Веселе. Радун Дарія із Гуляйполя зайняла III місце у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Сторінками книг Чингіза Айтматова», що проводився за сприяння посольства Киргизької республіки в Україні. Переможці кон-курсів мали можливість поїхати до Києва до Національної бібліотеки Україні для дітей, щоб взяти участь у церемонії нагородження. А найкращі роботи учасників конкурсів були опубліковані в збірці «Творчі канікули» та в художньому альбомі, виданих НБУ для дітей.
Протягом 2018 року колектив КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР намагався шукати позабюджетні кошти, писав грантові проекти. Наш проект «Book & Cinema» був пода-ний на розгляд індивідуальних проектів до Українського культурного фонду. Суть проекту полягала в створенні при бібліотеці ЗД- кінотеатру, який сприяв би залученню до закладу нових читачів, допомагав би вчителям у впровадженні нової шкільної програми, вирішував питання інклюзії. Однак, на жаль, наш проект не пройшов технічний відбір, хоча й був прийнятий до розгляду. У 2019 році ми плануємо подати до УКФ проект сімейного бібліотечного фестивалю «Відкриваємо двері в літо», що традиційно проводиться до Міжнародного Дня захисту дітей.
КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2019 р. мережа складає 39 бібліотек для дітей без обласної, в тому числі одна централізована бібліотечна система для дітей м. Запоріжжя, яка налічує 17 дитячих бібліотек. У 2018 році всі дитячі бібліотеки області були збережені, хоч проблеми і виникали, наприклад, у Великій Білозерці, Оріхові. Вчасне реагування на проблеми, проведена роз’яснювальна робота та втручання Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА у вирішення проблем, дозволило зберегти мережу дитячих бібліотек області на рівні 2017 року. До ОТГ увійшло 8 дитячих бібліотек: 3 – міських рад: Гуляйпільська, Оріхівська, Приморська; 3 – селищних рад: Веселівська, Чернігівська, Якимівська; 2 – сільських рад: Великобілозерська, Комишуваська.
Для надання методичної допомоги обласною бібліотекою для дітей було підготовлено, видано і розповсюджено 17 назв – це 595 примірників, методико-бібліографічних матеріалів. Наприклад, «Українська спроба державотворення» (на відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років), збірник сценаріїв «Парад країн Європи» ( з досвіду роботи «Юного читача» в рамках проекту «Європейський експрес»), «Креативна Європа» ( на відзначення Європейського та Українського року культурної спадщини), «Нашого цвіту – по усьому світу» – інформаційно-методичний матеріал до 100-річчя Національної Академії наук України про унікальні надбання українського народу у світовій науці, методичні рекомендації бібліотекарям по роботі з національними товариствами Запорізької області «Під спільним українським небом», інформаційно-методичні матеріали до 100-річчя Олеся Гончара, 100-річчя Василя Сухомлинського, 140-річчя Олександра Олеся, 100-річчя Платона Майбороди; календарі знаменних і пам’ятних дат, методичні рекомендації і поради щодо планування роботи тощо. З усіма методичними розробками бібліотекарі області можуть ознайомитись на сайті бібліотеки zobd.zp.ua в розділі «Сторінка методиста». Протягом року надавались практичні поради, проводились консультації з питань бібліотечного обслуговування читачів-дітей.
Були визначені відповідно до протоколу кандидатури авторів та ілюстраторів для подання від Національної секції на премію Ганса Крістіана Андерсена 2020 року (IBBY). Серед дитячих письменників була подана кандидатура Зірки Мензатюк, серед ілюстраторів дитячих книжок – кандидатура Костя Лавра.
В жовтні відбувся дводенний семінар-практикум за темою «Сучасний погляд на стратегію бібліотечного обслуговування юного читача» для заступників директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючих районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотеками для дітей ОТГ. В роботі семінару взяла участь доцент кафедри української літератури ЗНУ, кандидат педагогічних наук Олеся Алімівна Слижук. Крім того, учасники семінару мали змогу відвідати центральну бібліотеку та філіал №7 Запорізької міської ЦБС для дітей, ознайомитись із досвідом роботи колег та поділитись своїм.
У 2018 році спеціалісти «Юного читача» взяли участь і поділились своїми напрацюваннями у роботі Всеукраїнського семінару «Казковий світ Ш. Перро. Роль ка-зки у вихованні та розвитку дитини», що проводився на базі ЦБС для дітей м. Дніпра, у Всеукраїнській науково-практичній конференції « Бібліотеки для дітей в умовах реформи децентралізації: нові практики і технології розвитку» на базі ЦБ ім. М. Горько-го Маріупольської МЦБС для дітей, у професійній програмі «Бібліокемп лідерів читання» в рамках підсумкового заходу I Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2018» на базі Херсонської ОДБ ім. Дніпрової Чайки, взяли участь у IX Міжрегіональ-ному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліокре@тив-2018», що відбувся в червні на базі Полтавської ОДБ ім. Панаса Мирного. Цікавою і пізнавальною була скайп-конференція з обласними бібліотеками для дітей про роль і значення «мовчазних» книжок, а також взяли участь в обласних семінарах, тренінгах, що проводились на базі ЗОЮБ та ЗОУНБ.
З метою надання практичної, методичної допомоги, вивчення стану роботи на місцях протягом 2018 року були здійснені виїзди до Приазовської районної ЦБС, Ве-селівської селищної бібліотеки для дітей, дитячої бібліотеки Великобілозерської сіль-ської ради, до міської бібліотеки для дітей «Мальвіна» Мелітопольської ЦБС. КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР взяла участь у Всеукраїнських соціологічних дослідженнях «Книга року – 2018» та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу у бібліотеках України для дітей у 2018 році».
Два працівники закладу підвищили свою фахову майстерність на проблемно-цільових навчаннях, що проводились на базі НБУ для дітей за програмою Інституту післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв з отриманням свідоцтва про підвищення кваліфікації.
Велась планова робота з переходу ББК на УДК відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р, № 177. Всі дитячі бібліотеки були забезпечені таблицями переходу відповідно до спеціалізації бібліотеки.
Від «Юного читача» бібліотеки для дітей області отримали книгу Т. Луньової «Міські пригоди лісової шишки», видану видавництвом «Авіаз» за підтримки УКФ, а також для всіх дитячих бібліотек області замовлено в Інституті Національної пам'яті 201 примірник книг « Історія російсько-української війни» (3-й та 4-й випуски) та «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» (1-й та 2-й томи).
Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д».
У 2018 році затверджено бюджет у сумі 3864876,00 грн., оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 3243117,89 грн., використання товарів робіт і послуг 609792,94 грн. – із них оплата комунальних послуг та енергоносіїв 273623,57 грн. Економія – 4784,20 грн. – нарахування на заробітну плату і 6333,43 – оплата електроенергії ( за рахунок проведених заходів економного використання електроенергії). План надання платних послуг – 15500 грн., виконання плану – 18523,30 грн.
Протягом року бібліотекарі намагалися створити для відвідувачів закладу затишне і безпечне середовище. В читальному залі відділу обслуговування старших школярів здійснено редизайн приміщення з облаштуванням зони комфортного читання, для інформаційно-бібліографічного відділу закуплені нові сучасні офісні дивани на суму 10 000 грн., а також виконано поточний ремонт санвузла на суму 79715,38 грн. через систему Прозорро. Сума економії склала 2473,62 грн. Кредиторська та дебіторська заборгованість не допускались.
в. о. директора
Л. ДАНИЛОВА