Звіт про роботу комунального закладу
«Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач»
Запорізької обласної ради за 2018 рік

 

Протягом 2018 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженою Указом Президента України від 13.10.2015р. № 580/2015 та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу».

Бібліотека будувала свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій.

На 01.01.2019 року загальний фонд бібліотеки складає 132 685 примірників, в тому числі:

книги – 120 492 примірники,

періодика – 9 603 примірники,

аудіовізуальні матеріали – 2 171 примірник,

електронні документи – 419 примірників.

Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 402 примірники книг на загальну суму 33 167,68 грн. за рахунок програми «Українська книга», подарованих читачами та отриманих взамін втрачених. За рахунок коштів обласного бюджету у 2018 р. за кодом 3110 книги не придбавалися і гроші на поповнення фонду бібліотеки не виділялись.

За кошти загального фонду бюджету у 2018 році здійснена передплата періодичних видань на суму 119 530,28 грн., в цілому 291 назва газет і журналів.

Бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, розширювала коло бібліотечних послуг, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.

 

Основні статистичні показники

 

 • Основні показники роботи
 • Планові показники
  на 2018 рік
 • Виконано на 01.01.2019 рік
 • % виконання річного плану
 • Кількість користувачів: за єдиною реєстраційною картотекою (ЄРК)
 • 6 600
 • 7069
 • 107,1
 • Всього читачів
 • 15 000
 • 17 199
 • 114,7
 • Кількість відвідувань
 • 80 000
 • 89 589
 • 112
 • Кількість книговидач
 • 290 000
 • 300 075
 • 103,5

 

За результатами основних показників роботи КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці.

 

Організація бібліотечного обслуговування. Бібліотечний маркетинг.

 

Протягом року бібліотека активно співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50, 62, 66; Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, інтернатом №7, обласним багатопрофільним санаторієм, міським Палацом дитячої та юнацької творчості, центром дитячої творчості Вознесенівського району, Запорізькими дитячими музичними школами №1, 3, Запорізькою дитячою художньою школою, обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.

Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проектів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського фестивалю «Книгоманія – 2018», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2018».

Реалізовувались загальнобібліотечні проекти «В єднанні сила й міць держави», «Острів Читалія, або підкорення книжкового простору», «Дивовижний сад мистецт-ва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів».

Іміджевим заходом для бібліотеки стало проведення обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», який традиційно проводиться з січня по квітень. Підведення підсумків відбувалось на базі «Юного читача», і переможці – лідери читання – учні 6, 7 класів мали можливість поїхати до Львова на дитячий фестиваль «Книгоманія». Переможці від Запорізької області – шестикласниця Супрун Аріна із Великої Білозерки та семикласниця Мирошник Єлизавета з Гуляйполя скористались такою можливістю і побували в травні у Львові

 

11b.jpg

11.jpg

 

У 2018 році був проведений перший Всеукраїнський конкурс «Лідер читання –2018», що відбувся за підтримки Українського культурного фонду на базі Херсонської обласної дитячої бібліотеки ім. Дніпрової Чайки. Шестикласниця з Приморська Стояновська Дар'я, що посіла II місце в обласному читацькому марафоні, взяла участь у програмі «Бібліокемп лідерів читання» в Херсоні у вересні.

Завжди цікавим і насиченим в бібліотеці є Тиждень дитячого читання. Цьогоріч в його рамках діти зустрілись з письменниками Запорізького краю Олександром Виженком, Валентином Терлецьким, Наталією Мацієвською, українською письменницею Наталією Дев'ятко ( м.Дніпро), чиї твори увійшли до шкільної програми, презентувалась книга авторки «Скарби примарних островів». Відбулась інтерактивна зустріч з головним редактором дитячої газети «Клякса» та журналів «Бемс» та «Зайка» Ольгою Волковою.

 

11b.jpg

11.jpg

 

11b.jpg

11.jpg

 

Зацікавили читачів веселі літературні заходи за творами Зірки Мензатюк, Всеволода Нестайка, квести разом з Гаррі Поттером, літературні ігри та екскурсії бібліотекою

 

11b.jpg

11.jpg

 

Традиційним став загальнобібліотечний сімейний фестиваль «Відкриваєм двері в літо», що проводиться 1 червня до Міжнародного Дня захисту дітей. На юних відвідувачів та їхніх батьків чекали цікаві заходи, майстер-класи, консультації спеціалістів Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Протягом зимових та літніх канікул в бібліотеці діяли програми по залученню дітей до читання, організовувались масові заходи за участю Центрів позашкільної освіти, дитячих музичних шкіл, художньої школи.

Щорічно працівники бібліотеки виїжджають для проведення заходів з популяризації книги та читання до створених ОТГ. У 2017 році побували у Широківській ОТГ, у 2018 році – в пришкільних літніх таборах Біленківської ОТГ та зустрічали школярів із Долинської ОТГ у себе в бібліотеці.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Велике значення приділяється в бібліотеці візуальному розкриттю інформаційних ресурсів: був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Ювілейний літературний акорд» ( за творами письменників-ювілярів 2018 р.), виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Особливою популярністю користувались виставки-інсталяції «Подорож до країни європейських мов», «Зимова казка», «Безсмертя козацької звитяги». Новою формою в організації виставок стала виставка на roll-up стендах «Тут ростуть діти», що розповідала читачам про сучасну шведську літературу для дітей і була організована за сприяння посольства Швеції в Україні. Відбулась зустріч за «круглим столом», участь у якій взяли Надзвичайний і Повноважний посол Швеції в Україні – пан Мартін Хагстрьом, керівник проектів в галузі культури і освіти посольства Швеції в Україні пані Тетяна Некрасова, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА В. В. Мороко та депутат обласної ради Я. М. Криль. На зустріч були запрошені спеціалісти бібліотечної справи, психологи, викладачі, щоб обговорити питання розвитку сучасної дитячої літератури та актуальність для українських читачів тем, що піднімаються і висвітлюються на сторінках сучасної шведської літератури для дітей та підлітків: питання життя і смерті, гендерної рівності, інклюзії, нетрадиційної сім'ї.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Від Шведського посольства бібліотека отримала в подарунок 20 примірників книг шведських авторів, виданих в Україні, на загальну суму 2250 грн. Такі ж комплекти книжок отримали і ті бібліотеки, які прийняли у себе виставку «Тут ростуть діти». Це центральна бібліотека для дітей Запорізької міської ЦБС для дітей та Василівська ра-йонна бібліотека для дітей Запорізької області.

Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.

У 2018 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках державної цільової програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та загальнобібліотечного проекту « В єднанні сила й міць держави» пройшли заходи за участі волонтерів, учас-ників АТО та ООС, майданівців: «Зима, яка нас змінила» (до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні), «Я вітаю діда й тата з чоловічим справжнім святом» (до Дня захисника України), «Нам треба берегти свою країну – Соборну та єдину Україну» (до Дня Соборності України), «Крути: волі народної дзвін» ( до Дня пам'яті героїв Крут) та багато інших.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Активними учасниками заходів стали: ветерани та бійці АТО Олександр Таран, Олександр Дьяченко, В'ячеслав Зайцев, Олександр Фролов, Сергій Анушкін, Роман Гільов , молоді майданівці Ярина Геращенко, Ярослав Храпський, Юлія Новицька, Ірина Ярко, Маргарита Мартвод, волонтери Любов Леонова, Надія Мороз, Володимир Коляка, Любов Мороко, керівники козацького спортивного центру «Спас Яр» Михайло Преображенцев та Андрій Іванюк. Презентувалась книга «З Україною в серці» за участі автора Валентини Михайлової. Знімалась передача «Герої» (автор Олена Сиваш, ТРК «Запоріжжя»), учасниками якої стали Сергій Анушкін (55-а артбригада) та Богдан Романенко (доброволець).

 

11b.jpg

11.jpg

 

Незмінною популярністю серед читачів користувався проект «Європейський експрес», який знайомив відвідувачів з традиціями та культурою країн Європи. За результатами роботи в цьому напрямку був виданий збірник сценаріїв з досвіду роботи обласної бібліотеки для дітей «Юний читач» «Парад країн Європи». В 2019 році цей загальнобібліотечний проект буде подаватись на Всеукраїнський конкурс обласних бібліотек для дітей в номінації «Організаційно-методична робота».

Запрошувались для участі у заходах і національні товариства, що діють на території Запорізької області, зокрема, Запорізький центр татарської культури «Алтин Ай», Арабський культурний центр (Науфаль Хамдані), Спілка поляків Запоріжжя «Полонія» та Єврейське культурне товариство.

Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління. В рамках Всеукраїнського проекту «Я маю право» відбулись інтерактивні зустрічі з провідним спеціалістом Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області Людмилою Житняк, діяла виставка малюнків «Я маю право».

 

11b.jpg

11.jpg

 

Учні Запорізької області взяли участь у Всеукраїнському конкурсі проектів «Мої права – моє життя». Переможцями стали Савенкова Єлизавета (смт Веселе) за проект «Історія з життя… Або права дітей з інвалідністю на піклування, увагу і спілкування» – II місце та Марков Євген ( смт Веселе) за проект «Календар. Права дитини: Конвен-ція про права дитини» – III місце в Україні.

Спільно з ГО «Євроін» в КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР ведеться роз’яснювальна робота про необхідність сортування сміття та в приміщенні бібліотеки встановлені «Кольорові відра». Таким чином, всі відвідувачі закладу можуть долучитися до збору вторинної сировини.

Крім того, на заходах в бібліотеці побували відомі запорізькі екологи та натуралісти: Олеся Кулик та Олена Шелегеда. Остання презентувала «Книгу природи острова Хортиця. Знайомі незнайомці», написану в співавторстві з чоловіком – краєзнавцем і натуралістом Віталієм Шелегедою.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Бібліотека давно вже стала центром громади, тому тут можна не тільки взяти чи обміняти книги, а й з користю провести своє дозвілля. У 2018 році всього в бібліотеці було проведено 1079 заходів, із них 70 – поза межами бібліотеки. Всього масові заходи відвідали 32 199 осіб, із них 3383 – поза межами закладу.

Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працюють безкоштовні гуртки та студії: «Code Clab» – навчає дітей програмуванню та кодуванню, «Speaking chickens” ( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спіл-кування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, «Шахова ду-мка» – для любителів цієї інтелектуальної гри, а в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчаються живопису. По п’ятницях збирається театральна студія «Чарівна маска».

 

11b.jpg

11.jpg

 

Активно працює і бібліотечна художня галерея. Протягом року тут виставлялися роботи вихованців Вільнянської дитячої художньої школи та її директора Станіслава Науменка, були презентовані: виставка «Барви ніжної душі» відомої художниці Ксенії Доброчинської, «Мандри творчості» члена спілки художників України Наталі Луцен-ко, фотоекспозиція «Там, де любов, там – життя» Олександри Ткаченко, «Кольоровий небосхил» члена творчого об'єднання «Колорит» Ольги Дараган, до Всеукраїнського Дня бібліотек була організована експозиція « Бібліотворчість у фокусі позитиву», яка складалася з робіт працівників бібліотеки, мали можливість виставити свої роботи і вихованці Запорізької дитячої художньої школи та учасники бібліотечної студії.

Традиційно, у 2018 році обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР була координатором у Запорізькій області Всеукраїнських творчих конкурсів. Так, 152 дитини нашої області взяли активну участь у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Рідна країна – безпечна країна» за правилами дорожнього руху. Переможцями стали Куріленко Анастасія (м. Гуляйполе), Спірідонова Єлизавета (смт. Веселе), Кльованік Анастасія (смт. Більмак). Переможці отримали дипломи і книги від громадського руху Миколи Томенка «Рідна країна», а всі учасники конкурсу – патріотичні світловідбиваючі флайтери, які вручив дітям народний депутат 6-го скликання, виконавчий директор «Потенціалу», представник «Рідної країни» в Запоріжжі – Валерій Григорович Крайній. Крім того, дякуючи В. Крайньому та С. Пшигоцькому, для всіх учасників заходу була організована безкоштовна екскурсія на Запорізьку кондитерську фабрику.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Не менш активними були діти і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули». Перше місце в Україні в номінації «І в кожному із нас живе філософ» посіла Крупинська Віра із смт. Веселе. Радун Дарія із Гуляйполя зайняла III місце у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Сторінками книг Чингіза Айтматова», що проводився за сприяння посольства Киргизької республіки в Україні. Переможці кон-курсів мали можливість поїхати до Києва до Національної бібліотеки Україні для дітей, щоб взяти участь у церемонії нагородження. А найкращі роботи учасників конкурсів були опубліковані в збірці «Творчі канікули» та в художньому альбомі, виданих НБУ для дітей.

Протягом 2018 року колектив КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР намагався шукати позабюджетні кошти, писав грантові проекти. Наш проект «Book & Cinema» був пода-ний на розгляд індивідуальних проектів до Українського культурного фонду. Суть проекту полягала в створенні при бібліотеці ЗД- кінотеатру, який сприяв би залученню до закладу нових читачів, допомагав би вчителям у впровадженні нової шкільної програми, вирішував питання інклюзії. Однак, на жаль, наш проект не пройшов технічний відбір, хоча й був прийнятий до розгляду. У 2019 році ми плануємо подати до УКФ проект сімейного бібліотечного фестивалю «Відкриваємо двері в літо», що традиційно проводиться до Міжнародного Дня захисту дітей.

КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2019 р. мережа складає 39 бібліотек для дітей без обласної, в тому числі одна централізована бібліотечна система для дітей м. Запоріжжя, яка налічує 17 дитячих бібліотек. У 2018 році всі дитячі бібліотеки області були збережені, хоч проблеми і виникали, наприклад, у Великій Білозерці, Оріхові. Вчасне реагування на проблеми, проведена роз’яснювальна робота та втручання Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА у вирішення проблем, дозволило зберегти мережу дитячих бібліотек області на рівні 2017 року. До ОТГ увійшло 8 дитячих бібліотек: 3 – міських рад: Гуляйпільська, Оріхівська, Приморська; 3 – селищних рад: Веселівська, Чернігівська, Якимівська; 2 – сільських рад: Великобілозерська, Комишуваська.

Для надання методичної допомоги обласною бібліотекою для дітей було підготовлено, видано і розповсюджено 17 назв – це 595 примірників, методико-бібліографічних матеріалів. Наприклад, «Українська спроба державотворення» (на відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років), збірник сценаріїв «Парад країн Європи» ( з досвіду роботи «Юного читача» в рамках проекту «Європейський експрес»), «Креативна Європа» ( на відзначення Європейського та Українського року культурної спадщини), «Нашого цвіту – по усьому світу» – інформаційно-методичний матеріал до 100-річчя Національної Академії наук України про унікальні надбання українського народу у світовій науці, методичні рекомендації бібліотекарям по роботі з національними товариствами Запорізької області «Під спільним українським небом», інформаційно-методичні матеріали до 100-річчя Олеся Гончара, 100-річчя Василя Сухомлинського, 140-річчя Олександра Олеся, 100-річчя Платона Майбороди; календарі знаменних і пам’ятних дат, методичні рекомендації і поради щодо планування роботи тощо. З усіма методичними розробками бібліотекарі області можуть ознайомитись на сайті бібліотеки zobd.zp.ua в розділі «Сторінка методиста». Протягом року надавались практичні поради, проводились консультації з питань бібліотечного обслуговування читачів-дітей.

Були визначені відповідно до протоколу кандидатури авторів та ілюстраторів для подання від Національної секції на премію Ганса Крістіана Андерсена 2020 року (IBBY). Серед дитячих письменників була подана кандидатура Зірки Мензатюк, серед ілюстраторів дитячих книжок – кандидатура Костя Лавра.

В жовтні відбувся дводенний семінар-практикум за темою «Сучасний погляд на стратегію бібліотечного обслуговування юного читача» для заступників директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючих районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотеками для дітей ОТГ. В роботі семінару взяла участь доцент кафедри української літератури ЗНУ, кандидат педагогічних наук Олеся Алімівна Слижук. Крім того, учасники семінару мали змогу відвідати центральну бібліотеку та філіал №7 Запорізької міської ЦБС для дітей, ознайомитись із досвідом роботи колег та поділитись своїм.

У 2018 році спеціалісти «Юного читача» взяли участь і поділились своїми напрацюваннями у роботі Всеукраїнського семінару «Казковий світ Ш. Перро. Роль ка-зки у вихованні та розвитку дитини», що проводився на базі ЦБС для дітей м. Дніпра, у Всеукраїнській науково-практичній конференції « Бібліотеки для дітей в умовах реформи децентралізації: нові практики і технології розвитку» на базі ЦБ ім. М. Горько-го Маріупольської МЦБС для дітей, у професійній програмі «Бібліокемп лідерів читання» в рамках підсумкового заходу I Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2018» на базі Херсонської ОДБ ім. Дніпрової Чайки, взяли участь у IX Міжрегіональ-ному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліокре@тив-2018», що відбувся в червні на базі Полтавської ОДБ ім. Панаса Мирного. Цікавою і пізнавальною була скайп-конференція з обласними бібліотеками для дітей про роль і значення «мовчазних» книжок, а також взяли участь в обласних семінарах, тренінгах, що проводились на базі ЗОЮБ та ЗОУНБ.

З метою надання практичної, методичної допомоги, вивчення стану роботи на місцях протягом 2018 року були здійснені виїзди до Приазовської районної ЦБС, Ве-селівської селищної бібліотеки для дітей, дитячої бібліотеки Великобілозерської сіль-ської ради, до міської бібліотеки для дітей «Мальвіна» Мелітопольської ЦБС. КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР взяла участь у Всеукраїнських соціологічних дослідженнях «Книга року – 2018» та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу у бібліотеках України для дітей у 2018 році».

Два працівники закладу підвищили свою фахову майстерність на проблемно-цільових навчаннях, що проводились на базі НБУ для дітей за програмою Інституту післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв з отриманням свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Велась планова робота з переходу ББК на УДК відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р, № 177. Всі дитячі бібліотеки були забезпечені таблицями переходу відповідно до спеціалізації бібліотеки.

Від «Юного читача» бібліотеки для дітей області отримали книгу Т. Луньової «Міські пригоди лісової шишки», видану видавництвом «Авіаз» за підтримки УКФ, а також для всіх дитячих бібліотек області замовлено в Інституті Національної пам'яті 201 примірник книг « Історія російсько-української війни» (3-й та 4-й випуски) та «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» (1-й та 2-й томи).

Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д».

 

Фінансово-господарська діяльність

 

У 2018 році затверджено бюджет у сумі 3864876,00 грн., оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 3243117,89 грн., використання товарів робіт і послуг 609792,94 грн. – із них оплата комунальних послуг та енергоносіїв 273623,57 грн. Економія – 4784,20 грн. – нарахування на заробітну плату і 6333,43 – оплата електроенергії ( за рахунок проведених заходів економного використання електроенергії). План надання платних послуг – 15500 грн., виконання плану – 18523,30 грн.

Протягом року бібліотекарі намагалися створити для відвідувачів закладу затишне і безпечне середовище. В читальному залі відділу обслуговування старших школярів здійснено редизайн приміщення з облаштуванням зони комфортного читання, для інформаційно-бібліографічного відділу закуплені нові сучасні офісні дивани на суму 10 000 грн., а також виконано поточний ремонт санвузла на суму 79715,38 грн. через систему Прозорро. Сума економії склала 2473,62 грн. Кредиторська та дебіторська заборгованість не допускались.

в. о. директора

Л. ДАНИЛОВА